Αποβολή Ουέστμπρουκ, “πάρτι” οι Γκρίζλις

30 Dec 2016 2016-12-30T09:21:31+00:00.

- 30 Dec 2016

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 23 λεπτά στον αγώνα απέναντι στους Γκρίζλις, αφού αποβλήθηκε νωρίς στην τρίτη περίοδο, με τους Μέμφις Γκρίζλις να το εκμεταλλεύονται επικρατώντας με 114-80.

Ο μεγάλος ηγέτης των Θάντερ διαμαρτυρήθηκε και αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του αβοήθητη στο υπόλοιπο του παιχνιδιού. Μέχρι εκείνο το σημείο πάντως, οι “Αρκούδες” είχαν καταφέρει να επιβάλουν τον ρυθμό τους, αφού βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 61-45.

Μέχρι εκείνο το σημείο, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά καμία ασίστ, ενώ τελικά οι Θάντερ κατάφεραν να πετύχουν συνολικά μόλις 80 πόντους στον αγώνα. Ο Ενές Καντέρ ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ ο Στίβεν Άνταμς είχε 6 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των νικητών, ο Μαρκ Γκασόλ ήταν εξαιρετικός. Ο Ισπανός σέντερ των Γκρίζλις σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 8 ριμπάουντ. Σημαντική βοήθεια ήρθε από τον πάγκο για τις “Αρκούδες” με τους Τρόι Ντάνιλες και Ζακ Ράντολφ να πετυχαίνουν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.