Μπουλς: Ανατροπή με “show” Μπάτλερ!

08 Jan 2017 2017-01-08T09:54:33+00:00.

- 08 Jan 2017

Tης Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Στο Σικάγο, οι Ράπτορς βρέθηκαν κοντά στο “διπλό”, αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος με δικό του προσωπικό “show” ανέτρεψε την εις βάρος της ομάδας του κατάσταση και την χάρισε τη νίκη με 123-118.

Στο ημίχρονο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 61-48 και έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά οι Μπουλς αντέδρασαν με μπροστάρη τον Μπάτλερ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (107-107 κ.α.), Εκεί… μίλησε ο ηγέτης των γηπεδούχων. Με το σκορ να είναι στο 118-116 υπέρ των Μπουλς, ο Μπάτλερ με ένα τρίποντο ανέβασε κι άλλο τη διαφορά και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του.

Μάλιστα, ο Μπάτλερ ολοκλήρωσε τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 42 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ σπουδαίο παιχνίδι έκανε και ο Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους και τις 7 ασίστ. Με νταμπλ-νταμπλ ολοκλήρωσε το παιχνίδι και ο ΜακΝτέρμοτ, ο οποίος είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της ομάδας από τον Καναδά, ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν ήταν πρώτος σκόρερ με 36 πόντους, ενώ είχε παράλληλα και 8 ριμπάουντ. Ο Κάιλ Λάουρι πάντως ήταν ο κορυφαίος για τους Ράπτορς αφού… άγγιξε το τριπλ-νταμπλ με 27 πόντους, 12 ασίστ και 9 ριμπάουντ! Ο Βαλαντσιούνας έμεινε στους 14 πόντους και τα 7 ριμπάουντ.