Καρμέλο και Νικς έβαλαν “στοπ” στους Σπερς

2017-02-13T00:24:49+00:00 2017-02-13T00:24:49+00:00.

13/Feb/17 00:24

Οι Νιου Γιορκ Νικς είναι εδώ! Ο Καρμέλο Άντονι και η… παρέα του άφησαν στην άκρη τα πολλά προβλήματα και έβαλαν “φρένο” στους Σαν Αντόνιο Σπερς επικρατώντας με 94-90.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν για ακόμα μία φορά ο “Μέλο” που σταμάτησε στους 25 πόντους (9/21 σουτ) μαζί με 7 ριμπάουντ και κάποια πολύ σημαντικά καλάθια στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ο σούπερσταρ των Νικς ωστόσο δεν ήταν μόνος του αφού οι Πορζίνγκις (16π, 7ρ), Ρόουζ (18π, 4ρ) και Ερνάνγκομεζ (12π, 9ρ) βοήθησαν στον επιθετικό τομέα την ώρα που οι αναπληρωματικοί πέτυχαν μόλις 14 από τους 94 πόντους της ομάδας.

Για λογαριασμό του Σαν Αντόνιο ο μοναδικός παίκτης που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο συνήθης ύποπτος, Καουάι Λέοναρντ, που σημείωσε 36 πόντους μαζί με 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από εκεί και πέρα ο Όλντριτζ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ αλλά κανείς από τους δύο προαναφερθέντες δεν ήταν ικανός να καλύψει με την απόδοση του το πολύ κακό βράδυ των Γκριν (6π, 2/10 τρίποντα) και Πάρκερ (0π, 4ασ σε 31′).

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα αποδείχθηκε η τρίτη περίοδος κατά την οποία η Νέα Υόρκη έτρεξε επί μέρους σκορ 27-17 και πέρασαν μπροστά με 69-65. Η ψυχολογία των παικτών του Χόρνατσεκ άλλαξε και σε όλο το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα με τα καλάθια του Καρμέλο για το 86-81 και 90-86 να αποδεικνύονται κρίσιμα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι Νικς βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 23-33 και κυνηγούν τους 8ους Πίστονς (25-29), ενώ οι Σπερς συνεχίζουν μόνοι 2οι στη Δύση με ρεκόρ 41-13.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-21, 42-48, 69-65, 95-90