Ουόριορς: Χάθηκε η μπάλα στην τρίτη περίοδο!

2017-02-16T09:02:03+00:00 2017-02-16T09:09:10+00:00.

16/Feb/17 09:02

Οι Ουόριορς τα βρήκαν σκούρα στο πρώτο ημίχρονο κατά των Σακραμέντο Κινγκς, μέχρι που έτρεξαν ένα σαρωτικό σκορ στην τρίτη περίοδο για να ρίξουν εύκολα νοκ άουτ την “ελληνική” αντίπαλο τους…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι πρωταθλητές της Δύσης επικράτησαν εύκολα με 109-86 παρότι βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με τρεις πόντους και είδαν τον Ντρέιμοντ Γκριν να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές, προφανώς επηρεασμένος και από την κακή αρχή που έκαναν στο παιχνίδι.

Με εντυπωσιακό 42-15 σκορ όμως στην τρίτη περίοδο δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο Σακραμέντο να αντιδράσει, πόσο δε μάλιστα όταν κατάφεραν να περιορίσουν τον Κάζινς στους 13 πόντους. Έπαιξε όμως μόλις 23 λεπτά αφού είχαν χαθεί τα πάντα για τους Κινγκς στους οποίους αγωνίστηκαν και οι δύο Έλληνες σέντερ.

Εκτός δηλαδή από το βασικό (τυπικά και όχι ουσιαστικά πάντως) Κώστα Κουφό που είχε μόλις έναν πόντο, δύο ριμπάουντ κι ένα μπλοκ στο ενεργητικό του σε 11 λεπτά, αγωνίστηκε και ο Γιώργος Παπαγιάννης που σε οκτώ λεπτά πρόλαβε να σκοράρει τέσσερις πόντους και να “κατεβάσει” τον ίδιο αριθμό σε ριμπάουντ.

Ο Κλέι Τόμπσον ήταν εντυπωσιακός με 35 πόντους (7/12 τρίποντα), ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 21 (10/15 σουτ), ενώ ο Στεφ Κάρι έμεινε χαμηλά με 13 πόντους (2/8 τρίποντα) αλλά και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του.