Τριπλ νταμπλ ρεκόρ για τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, έφτασε τον Τσάμπερλεν!

2017-03-10T07:38:05+00:00 2017-03-10T08:51:14+00:00.

10/Mar/17 07:38

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έβγαζε “τρελά” νούμερα στο σκοράρισμα αλλά οι Θάντερ τώρα τελευταία έχαναν. Αυτή τη φορά το τριπλ νταμπλ που πέτυχε κατά των Σπερς αποδείχτηκε ουσιαστικό, όπως συνήθως…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ρας είχε 23 πόντους, 13 ριμπάουντ και μοίρασε 13 τελικές πάσες και οι Θάντερ νίκησαν με 102-92 τους Σπερς σταματώντας έτσι το σερί των εννιά νικών που είχαν οι τελευταίοι.

Παράλληλα ο Ουέστμπρουκ έφτασε τα 31 τριπλ νταμπλ μέσα στη σεζόν και έτσι έπιασε τον Ουίλτ Τσάμπερλεν από τη σεζόν 1967-68 στη δεύτερη θέση με τα περισσότερα σε μία χρονιά! Μόνο ο Όσκαρ Ρόμπερτσον βρίσκεται πλέον μπροστά του με 41 και πλέον είναι δύσκολο να τον φτάσει.

Για τους Σπερς δεν έφτανε που ηττήθηκαν και έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τους Ουόριορς στη μία νίκη, αλλά είδαν και τον Καουάι Λέοναρντ να τραυματίζεται στο πρόσωπο. Άγνωστο είναι αν έχει κάτι σοβαρό όπως παραδέχτηκε και ο Γκρεγκ Πόποβιτς που αναγκάστηκε να μην τον χρησιμοποιήσει στην τέταρτη περίοδο.

Ο Βίκτορ Ολαντίπο πέτυχε 20 πόντους και ο Ενές Καντέρ πρόσθεσε 14 με 10 ριμπάουντ βοηθώντας τους Θάντερ να σπάσουν το αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών.

Ο Λέοναρντ πέτυχε 19 πόντους πριν αποχωρήσει αλλά δεν έφταιγε δα και αυτό για την ήττα των ελλιπών Σπερς (έξω Πάρκερ και Τζινόμπιλι) αφού τελική νίκησαν με έναν πόντο στην τέταρτη περίοδο. Ίσως όμως έχασαν την ευκαιρία να επιστρέψουν στο παιχνίδι λόγω της απουσίας του Λέοναρντ.