Ρεσιτάλ του Κλέι Τόμπσον, νίκη για τους Ουόριορς

2017-03-17T09:41:58+00:00 2017-03-17T09:41:58+00:00.

17/Mar/17 09:41

Όταν ο Κλέι Τόμπσον βρίσκεται στη “ζώνη του λυκόφωτος” δεν τον σταματάει κανείς. Ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους σε μία περίοδο (37) έβαλε 21 στο πρώτο 12λεπτο κατά των Μάτζικ και συνολικά 29 και οι Ουόριορς συνέχισαν με τη δεύτερη σερί νίκη, 122-92, τους κρατώντας σθεναρά την πρώτη θέση στο ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Κλέι έβαλε 21 πόντους σε λιγότερο από δέκα λεπτά στην πρώτη περίοδο και οι Ουόριορς έχτισαν μία διαφορά (34-20) που δεν μπορούσε να καλυφθεί από τους αδύναμους Μάτζικ.

Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Στεφ Κάρι που τέλειωσε το ματς με 25 πόντους και εννιά ασίστ, ενώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα πέτυχε 14 από τον πάγκο και ο Ζάζα Πατσούλια είχε δέκα πόντους με δέκα ριμπάουντ.

Ο Έλφριντ Πέιτον πέτυχε 13 για το Ορλάντο και άλλους τόσους ο Τζεφ Γκριν.

Το Γκόλντεν Στέιτ “κλείδωσε” ακόμα έναν τίτλο στην Πασίφικ, τον τρίτο στη σειρά που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του οργανισμού.