Έκτοι οι Μπακς με τρομερό τον Γιάννη απέναντι στον… Παπαγιάννη!

2017-03-23T07:27:14+00:00 2017-03-23T07:27:14+00:00.

23/Mar/17 07:27

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν καταπληκτικός και οδήγησε τους Μπακς σε ακόμα μία μεγάλη νίκη με 116-98, στην “ελληνική μάχη” με τον Γιώργο Παπαγιάννη αλλά όχι τον Κώστα Κουφό αφού ο κόουτς Γέργκερ δεν τον χρησιμοποίησε. Το παρόν και το μέλλον του ελληνικού μπάσκετ ήταν μαζί…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας All Star πέτυχε 32 πόντους με 12/22 σουτ και 7/10 βολές, πρόσθεσε 13 ριμπάουντ ενώ μοίρασε έξι τελικές πάσες στη νίκη των Μπακς που πλέον έπιασαν την Ιντιάνα στην έκτη θέση της ανατολικής Περιφέρειας, βρίσκονται μία πίσω από τους πέμπτους Χοκς και είναι η πιο “καυτή” ομάδα στο ΝΒΑ τις τελευταίες τρεις εβδομάδες με δέκα νίκες σε μία ντουζίνα παιχνιδιών! Μετράνε επίσης δύο σερί νίκες και τέσσερις στα τελευταία πέντε ματς!

Οι Μπακς “καθάρισαν” ουσιαστικά τη δεύτερη περίοδο όταν είχαν υπέρ τους σκορ 44-26 με τον ασταμάτητο Γιάννη να τελειώνει το ημίχρονο με 22 πόντους, εννιά ριμπάουντ και πέντε ασίστ! Η δική του “έκρηξη” ήταν αρκετή για να ωθήσει τους συμπαίκτες να τελειώσουν τη δουλειά με τον Γκρεγκ Μονρό να προσθέτει 15 πόντους, τον Κρις Μίντλετον να μετράει 13 και άλλους τόσους ο Μίρζα Τελέτοβιτς.

Ο Μπάντι Χιλντ με 21 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ για τους Κινγκς, με τον Παπαγιάννη να αγωνίζεται 23 λεπτά αλλά αυτή τη φορά είχε πρόβλημα με το σουτ του καθώς ευστόχησε σε μόλις δύο από τις εννιά προσπάθειες που πήρε. Πρόσθεσε όμως επτά ριμπάουντ και μπλόκαρε δύο σουτ.