Χοκς: Έγραψαν ιστορία με την ανατροπή επί των Καβς!

2017-04-10T11:08:37+00:00 2017-04-10T11:08:37+00:00.

10/Apr/17 11:08

Η Ατλάντα έκανε μια τρομερή ανατροπή στον αγώνα με τους Καβαλίερς, κερδίζοντας στην παράταση ενώ έχανε με 26 πόντους μετά το τέλος της τρίτης περιόδου.

Αρχικά, αξίζει να αναφέρουμε ότι σε κανένα από τα προηγούμενα 1.005 ματς, όπου μια ομάδα προηγήθηκε με τουλάχιστον 25 πόντους μετά από 36 λεπτά, δεν υπήρξε ανατροπή!

Τα κατάφεραν οι Χοκς, οι οποίοι έγιναν μόλις η τρίτη ομάδα από τη σεζόν 1954-55 (όταν και θεσπίστηκε ο χρόνος επίθεσης) που καταφέρνει να επιστρέψει από το -26 ή περισσότερο στο τελευταίο δωδεκάλεπτο.

Το πρώτο και μεγαλύτερο come back έγινε και πάλι στην Ατλάντα, στις 25 Νοεμβρίου του 1977! Τότε οι Μπακς του Ντον Νέλσον έκαναν επιμέρους 41-11 στην τέταρτη περίοδο κι ανέτρεψαν διαφορά 28 πόντων για να κερδίζουν τους Χοκς.

Η άλλη μεγάλη ανατροπή έγινε στις 6 Δεκεμβρίου 2002 όταν οι Λέικερς επέστρεψαν από το -27 κόντρα στους Μάβερικς, κερδίζοντας 105-103 με καλάθι του Κόμπι Μπράιαντ. Αξιοσημείωτο είναι ότι προπονητής του Ντάλας ήταν ο Ντον Νέλσον!