Μπακς: Σάρωσαν τους Ράπτορς, τα έκανε όλα ο Γιάννης!

2017-04-21T07:38:02+00:00 2017-04-21T07:38:03+00:00.

21/Apr/17 07:38

Οι Μπακς “έπνιξαν” με την άμυνα τους Ράπτορς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κι ο Κρις Μίντλετον έβαλαν σχεδόν… σβηστοί 19 και 20 πόντους αντίστοιχα και οι Μπακς διέλυσαν με 102-74 το Τορόντο κάνοντας το 2-1 στη σειρά!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Έλληνας άσος γέμισε και πάλι τη στατιστική του καθώς πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, δύο κλεψίματα και δύο τάπες, ενώ σούταρε με καταπληκτικά ποσοστά πλην των ελευθέρων βολών. Είχε 7/10 σουτ, τα 2/2 ήταν τρίποντα αλλά έμεινε στις 3/8 βολές ενώ υπέπεσε σε τρία λάθη σε 33 λεπτά. Δεν χρειάστηκε όμως τίποτα παραπάνω αφού όλα τα λεφτά για τους Μπακς ήταν η άμυνα, στην οποία βέβαια ο Γιάννης συνέβαλλε τα μέγιστα.

Κράτησαν τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν στους οκτώ πόντους και μάλιστα χωρίς ο άσος των Ράπτορς να μπορέσει να πετύχει σουτ εντός παιδιάς (0/8)! Πως να κρατηθούν στο παιχνίδι; Όχι ότι Κάιλ Λάουρι τα πήγε καλύτερα, αφού πέτυχε 13 πόντους με 6/15 σουτ, ενώ ο Νόρμαν Πάουελ πρόσθεσε 12 από τον πάγκο.

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 32-12 στο πρώτο 12λεπτο (!) παίρνοντας δύναμη από το ενθουσιώδες κοινό τους και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Έφτασαν τη διαφορά στους 31 πόντους δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, 57-30 στα μισά (αρνητικό ρεκόρ πόντων στην ιστορία των Ράπτορς) και δεν υπήρχε περίπτωση να αντιδράσει το Τορόντο ειδικά απέναντι στην άμυνα των Μπακς.

Ο Μίντλετον ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 20 πόντους (7ασ.), ενώ ο Γκρεγκ Μονρό πρόσθεσε 16, ο Μπίσλεϊ 13 και ο Μάλκολμ Μπόγκντον μέτρησε τελικές πάσες.