Πήραν τη ματσάρα οι Γκρίζλις με clutch Γκασόλ!

2017-04-23T07:22:31+00:00 2017-04-23T13:18:28+00:00.

23/Apr/17 07:22

Τρομερό ματς στο Μέμφις με τους Γκρίζλις να λυγίζουν τους Σπερς στην παράταση, χάρη σε καλάθι του Μαρκ Γκασόλ!

Ο Ισπανός σέντερ πήρε την ευθύνη στην τελευταία επίθεση και σκόραρε 0.7” πριν το φινάλε, δίνοντας τη νίκη στο Μέμφις με 101-08, ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά σε 2-2, στο ίσως καλύτερο ματς των φετινών playoffs.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι μολονότι ήταν μπροστά με +10, 7’38” πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, χρειάστηκαν ένα floater του Μάικ Κόνλεϊ στα 4.5” για να στείλουν το ματς στην παράταση (96-96).

Ο γκαρντ των “αρκούδων” ήταν απλά εντυπωσιακός, έχοντας 35 πόντους με 13/23 σουτ, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Γκασόλ τον ακολούθησε με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Κάπως έτσι πήγε… στράφι το ρεκόρ καριέρας (43π.) του Καουάι Λέοναρντ στην post season. Ο ηγέτης των Σπερς ήταν ασταμάτητος και πέτυχε τους 16 πόντους της ομάδας του στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας!

Συνολικά, μέτρησε 43 με 14/30 σουτ και 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα και 3 ασίστ, ωστόσο έκανε airball μετά το καλάθι ισοφάρισης του Κόνλεϊ στο σουτ που επιχείρησε για τη νίκη με την εκπνοή της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση έβαλε το μεγάλο τρίποντο για την ισοφάριση, αλλά ο Μαρκ Γκασόλ ήταν αυτός που έκρινε τον τελικό νικητή, ευστοχώντας υπό την σκιά του Όλντριτζ μόλις 0,7΄΄ πριν το φινάλε του έξτρα πενταλέπτου!