“Break” στην Οκλαχόμα οι Ρόκετς με σούπερ πάγκο και Νενέ!

2017-04-24T07:24:21+00:00 2017-04-24T07:25:07+00:00.

24/Apr/17 07:24

Τι και αν ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε τριπλ-νταμπλ από το ημίχρονο, οι Χιούστον Ρόκετς είχαν περισσότερες λύσεις στο Game 4 μέσα στην Οκλαχόμα και κέρδισαν τους Θάντερ με 113-109, κάνοντας έτσι το 3-1 στη σειρά.

Πλέον οι Ρόκετς θέλουν μία ακόμη νίκη για να προκριθούν στην επόμενη φάση. Ο Τζέιμς Χάρντεν δεν έκανε πολλά (16 πόντοι), αλλά σημείωσε ένα κρίσιμο τρίποντο 37” πριν το τέλος του αγώνα με τον Βραζιλιάνο Νενέ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο τελευταίος, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 28 πόντους (12/12 δίποντα και 4/7 βολές) σε 25 λεπτά συμμετοχής, διαλύοντας έτσι κάθε αμυντικό πλάνο των Θάντερ.

Οι νικητές όμως δεν είχαν μόνο τον Νενέ, αφού ο πάγκος των Ρόκετς σημείωσε 64 πόντους, που είναι και η καλύτερη επίδοση της ομάδας, από τότε που μετακόμισε στο Χιούστον. Ο Έρικ Γκόρντον σταμάτησε στους 16 πόντους, όσους είχε και ο Λου Ουίλιαμς, ενώ ο Τρεβόρ Αρίζα, βοήθησε και αυτός με τη σειρά του, σημειώνοντας 14 πόντους.

Από τους γηπεδούχους δεν θα μπορούσε να ξεχωρίσει άλλος πέρα από τον Ράσελ Ουέστμπρουκ, ο οποίος έκανε τριπλ-νταμπλ από το ημίχρονο (17π., 10ριμπ., 10ασ.), ολοκληρώνοντας τελικά το παιχνίδι με 35 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 ασίστ. Οι άστοχες βολές του Αντρέ Ρόμπερσον (2/8) πλήγωσαν στο τέλος τους γηπεδούχους, ενώ ο Στίβεν Άνταμς σταμάτησε στους 18 πόντους.