Ουόριορς: Χόρεψαν τους Τζαζ στους… ρυθμούς τους

2017-05-03T08:06:18+00:00 2017-05-03T08:06:18+00:00.

03/May/17 08:06

Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 22 πόντους σε τρεις περιόδους και οι Ουόριορς συνέχισαν το αήττητο σερί τους στα πλέι οφ (5-0) επικρατώντας άνετα με 106-94 των Γιούτα Τζαζ.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Στεφ δεν χρειάστηκε να παίξει περισσότερο, σταματώντας στους 22 με 7/11 σουτ με μόλις 1/4 τρίποντα. Παραδόξως. Οι Ουόριορς πήραν 12 πόντους προβάδισμα στο ημίχρονο και η διαφορά μεγάλωσε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Μάικ Μπράουν να αποσύρει σταδιακά τους βασικούς του που ήταν όλοι τους εξαιρετικοί.

Ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 17 πόντους με 7/17 σουτ, όσους και ο Ντέιμοντ Γκριν που επίσης είχε οκτώ ριμπάουντ, έξι ασίστ, δύο κλεψίματα και δύο μπλοκ.

Οι Ουόριορς νίκησαν τους Τζαζ με τα δικά τους όπλα, την άμυνα, κρατώντας τους στους 94 και αυτούς με τα χίλια ζόρια αφού χαλάρωσαν τα πράγματα στην τέταρτη περίοδο. Ο Ρούντι Γκομπέρ με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τζαζ, ενώ ο Γκόρντον Χέιγουορντ εξαφανίστηκε με 12 πόντους με 4/15 σουτ…