Καβαλίερς: “Σκούπα” γεμάτη ρεκόρ για τον ΛεΜπρον!

2017-05-08T02:03:42+00:00 2017-05-08T02:03:59+00:00.

08/May/17 02:03

Οι Καβαλίερς επικράτησαν και στο τέταρτο ματς των Ράπτορς κι έκαναν το sweep, εξασφαλίζοντας την παρουσία τους στους τελικούς της Ανατολής για τρίτη συνεχόμενη σεζόν.

Το Κλίβελαντ νίκησε 109-102 στο Τορόντο κι έκανε το 4-0, σουτάροντας κοντά στο 50% καθ’ όλη τη διάρκεια της σειράς.

Οι πρωταθλητές μετρούν 11 συνεχόμενες νίκες στην postseason καθώς έχουν να ηττηθούν από τον περασμένο Ιούνιο και το Game 4 των περσινών NBA Finals.

Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτή την πορεία δεν είναι άλλος φυσικά από τον ΛεΜπρον Τζέιμς, ο οποίος μετράει σε αυτά τα 11 ματς 35 πόντους, 9.7 ριμπάουντ και 7.8 ασιστ, σουτάροντας με 54.3% ανά αγώνα!

Πιο συγκεκριμένα, στη φετινή σειρά με τους Ράπτορς πέτυχε 36 πόντους ανά αγώνα, σουτάροντας με 57.3%. Κάπως έτσι κέρδισε την 31η σειρά του σε playoffs και ξεπέρασε τον Μάικλ Τζόρνταν, ενώ κανείς άλλος στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει 11 προκρίσεις σε best-of-seven σειρές!

Στο Game 4, ο Τζέιμς μέτρησε 35 πόντους με 11/22 σουτ και 8/9 βολές, ενώ είχε ακόμα 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 46 λεπτά.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ είχε 27 πόντους (10/24 σουτ), 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα σε 40 λεπτά ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Κάιλ Κόρβερ, ο οποίος ερχόμενο από τον πάγκο σημείωσε 18 πόντους με 4/6 τρίποντα.