Καβαλίερς και Τζέιμς δεν παίζονται στην Ανατολή!

2017-05-18T07:09:31+00:00 2017-05-18T07:09:31+00:00.

18/May/17 07:09

Οι Καβαλίερς έκαναν ο,τι ήθελαν στον πρώτο τελικό της Ανατολή στη Βοστόνη κι έφτασαν στο 9-0 στο δρόμο προς τα NBA Finals

Οι πρωταθλητές έκαναν εύκολα το πρώτο βήμα καθώς επικράτησαν 117-104 των Σέλτικς με τον ΛεΜπρον Τζέιμς να σημειώνει 38 πόντους με 14/24 σουτ και 9/11 βολές. Επίσης, είχε ακόμη 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα σε σχεδόν 42 λεπτά.

Ρεκόρ καριέρας στα playoffs έκανε κι ο Κέβιν Λοβ, ο οποίος πρόσθεσε 32 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ έκανε νταμπλ νταμπλ καθώς μάζεψε και 12 ριμπάουντ σε περίπου 34 λεπτά.

Γενικότερα, οι Καβς ήταν το απόλυτο αφεντικό και με τον “King” να σκοράρει όποτε θέλει προηγήθηκαν βρέθηκαν στο +26 στο πρώτο ημίχρονο.

Την ίδια ώρα οι Σέλτικς ξεκίνησαν αστοχώντας στα 11 από τα 14 πρώτα σουτ τους. Πρώτοι σκόρερ της Βοστόνης ήταν οι Μπράντλεϊ και Κράουντερ με 21 πόντους, ενώ μόλις 17 (7/19 σουτ) είχε ο Αϊζάια Τόμας.

Μοιραία λοιπόν δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την πρώτη τους εντός έδρας ήττα από το Game 2 με τους Μπουλς στην πρώτη φάση των playoffs.