Καβαλίερς: Με.. 42αρι του Ίρβινγκ ένα βήμα από τον τελικό!

2017-05-24T07:27:34+00:00 2017-05-24T07:27:34+00:00.

24/May/17 07:27

Ο Κάιρι Ίρβινγκ πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ με 42 πόντους (!), ο Λεμπρόν Τζέιμς επανήλθε δριμύτερος μετά το κακό τρίτο παιχνίδι του βάζοντας 34 και οι Καβαλίερς νίκησαν με 112-99 τους σκληροτράχηλους Σέλτικς, απέχοντας πλέον μία νίκη από την κατάκτηση του τρίτου σερί τίτλου στην Ανατολή! Ο τελικός με τους Ουόριορς για τρίτη συνεχόμενη χρονιά βρίσκεται προ των πυλών…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Αν και οι Σέλτικς που πλέον παίζουν χωρίς τον τραυματία Αϊζάια Τόμας πήραν προβάδισμα ακόμα και 11 πόντων, ο Κάιρι έκανε το παιχνίδι της ζωής του ανατρέποντας την κατάσταση.

Με τον Λεμπρόν να βρίσκεται στα όρια του συναγερμού με τέσσερα φάουλ σε περίπου 16 λεπτά συμμετοχή, ο συμπαίκτης του ανέλαβε δράση. Ο Ίρβινγκ πέτυχε 19 συνεχόμενους πόντους (!) με έξι λέι απ, δύο εύστοχα τρίποντα και μία βολή μέσα σε διάστημα λιγότερο από πέντε λεπτά (4.48” για την ακρίβεια), ενώ έβαλε 33 πόντους σε 19 λεπτά γυρνώντας τούμπα το παιχνίδι! Και όλα αυτά παρότι υπέστη έναν τραυματισμό που δεν στάθηκε ικανός όμως να τον βγάλει εκτός αγώνα (41′ συμμετοχής, 15/22 σουτ).

Οι Καβαλίερς σούταραν με το εξωπραγματικό 71% στο δεύτερο ημίχρονο, έκαναν ένα επί μέρους 40-23 στην τρίτη περίοδο και αυτό ήταν κάτι που οι Σέλτικς δεν μπόρεσαν να απαντήσουν.

Ο Κέβιν Λοβ συμπλήρωσε την τριάδα με 17 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ από τους Σέλτικς ο Έιβερι Μπράντλεϊ είχε 19, ο Τζέι Κράουντερ 18 και ο Αλ Χόρφορντ 16, με τον Μάρκους Σμαρτ που ήταν καταπληκτικός στο τρίτο ματς, να μένει στους 9 με 1/9 σουτ!