Ο Ντουράντ έκανε τη διαφορά, εύκολα το 1-0 οι Ουόριορς!

2017-06-02T07:20:46+00:00 2017-06-02T07:20:46+00:00.

02/Jun/17 07:20

Ο Κέβιν Ντουράντ το θέλει πολύ. Του λείπει ο τίτλος και θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να τον κατακτήσει. Ο περίφημος αυτός σκόρερ πέτυχε 38 πόντους και οδήγησε τους Ουόριορς σε θρίαμβο επί των Καβαλίερς με 113-91 στον πρώτο τελικό των πλέι οφ του ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Ντουράντ πρόσθεσε οκτώ ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ είχε 14/26 σουτ και δεν υπέπεσε σε λάθος σε 38 λεπτά!!! Οι Ουόριορς δεν έχασαν ούτε μία περίοδο και έφτασαν το 13-0, που ήδη είναι το μεγαλύτερο σερί στην ιστορία του ΝΒΑ. Θα μεγαλώσει κι άλλο την Κυριακή; Με τη φόρα που έχουν πάρει οι Ουόριορς δεν αποκλείεται καθόλου.

Ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε 28 πόντους με δέκα ασίστ στο ενεργητικό του, έχοντας 6/11 τρίποντα και παραδόξως δεν υπήρξε άλλος παίκτης των Ουόριορς με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Κλέι Τόμπσον έμεινε πάλι χαμηλά με έξι πόντους, 0/5 τρίποντα, αλλά έκανε καλή δουλειά στην άμυνα.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 28 πόντους (9/20 σουτ), 15 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, αλλά υπέπεσε σε οκτώ λάθη, μία μέρα μετά τη ρατσιστική επίθεση στο σπίτι του στο Λος Άντζελες. Ο Κάιρι Ίρβινγκ πρόσθεσε 24 πόντους, ενώ ο Κέβιν Λοβ είχε 15 πόντους με 21 ριμπάουντ και τρία μπλοκ. Και όμως τίποτα από όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για τους πρωταθλητές.