Μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα και το 16-0 οι Ουόριορς

2017-06-08T06:42:40+00:00 2017-06-08T06:42:40+00:00.

Giannis Askounis

08/Jun/17 06:42

Χάρη σε καθοριστικό τρίποντο του Κέβιν Ντουράντ, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επικράτησαν των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 118-113 στο “Quicken Loans Arena”.

Έτσι, οι “πολεμιστές” μπήκαν μπροστά με 3-0 στη σειρά, που αναδεικνύει το νέο πρωταθλητή του NBA και κρίνεται στις τέσσερις νίκες. Παράλληλα βρέθηκαν στο 15-0 όσον αφορά την πορεία τους στα φετινά πλέι οφ. Η συγκεκριμένη νίκη, πάντως, ήταν η δυσκολότερη από τις δεκαπέντε. Ο 28άχρονος Ντουράντ συμπλήρωσε τριάντα πόντους με δεκατέσσερις στο τέταρτο δωδεκάλεπτο και με το κρίσιμο τρίποντο, 45,3 δευτερόλεπτα πριν από το πέρας του συναρπαστικού παιχνιδιού, ενώ “έγραψε” επίσης οκτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε σαράντα ένα λεπτά.

Ως σύνολο, οι Καλιφορνέζοι ήταν στο -6, τρία λεπτά πριν από το τέλος του ματς, όταν βρέθηκαν πίσω με 113-107, αλλά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με σερί 11-0 και “αγκάλιασαν” το δεύτερο πρωτάθλημα σε τρία χρόνια. Μάλιστα, θα “σκουπίσουν” τους Καβς, αν πετύχουν νίκη και τα ξημερώματα του Σαββάτου (10/06, 04:00) στο Οχάιο. Στην προκειμένη, τριάντα πόντους πρόσφερε ο Κλέι Τόμσον, ενώ είκοσι μαζί με δεκατρία ριμπάουντ και έξι ασίστ είχε ο Στεφ Κάρι.

Ουδέποτε ομάδα έχει ανατρέψει 3-0 σε σειρά των πλέι οφ του NBA, οπότε ο οργανισμός του Κλίβελαντ είναι πλέον σε δυσχερέστατη θέση. Δεν αποδείχθηκε αρκετός στον τρίτο τελικό ο ΛεΜπρόν Τζέιμς παρά τους τριάντα εννέα πόντους, τα ένδεκα ριμπάουντ και τις εννέα ασίστ. Τριάντα οκτώ πόντους πέτυχε ο Καϊρί Έρβινγκ, ο οποίος ευστόχησε σε εκπληκτικό μπάζερ-μπίτερ στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά αστόχησε στο σουτ του αγώνα στο τελευταίο λεπτό καταδικάζοντας την ομάδα του Ταρόν Λου στην ήττα.