Μεγάλη ανατροπή των Ρόκετς, στο… κλάσμα εκπρόθεσμο σουτ του Ντουράντ

2017-10-18T08:04:21+00:00 2017-10-18T09:59:40+00:00.

18/Oct/17 08:04

Οι Ρόκετς πέτυχαν απίστευτη νίκη στο Όκλαντ επί των Ουόριορς με 122-121 παρότι κυνηγούσαν συνέχεια στο σκορ, με τον Κέβιν Ντουράντ να ευστοχεί στην εκπνοή για τη νίκη αλλά η μπάλα έφυγε από τα χέρια του κυριολεκτικά μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου μετά το “μπάζερ”!

Το Γκόλντεν Στέιτ ήταν μπροστά με 71-62 στο ημίχρονο χάρη στο απίθανο ντεμπούτο του Νικ Γιανγκ (20π. στο 24′, 23 συνολικά) και ανέβασαν τη διαφορά στους 13 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Χάρη στους αναπληρωματικούς τους, όμως, οι Ρόκετς κρατήθηκαν και γύρισαν το παιχνίδι με τον Έρικ Γκόρντον να έχει 24 πόντους (0/6 τρίποντα, αλλά 9/10 δίποντα) και τον Πι Τζέι Τάκερ να κάνει τη διαφορά με 20 πόντους και 4/6 τρίποντα! Ο Τάκερ έβαλε και τις δύο βολές που έδωσαν προβάδισμα στους Ρόκετς πριν ο Ντουράντ ευστοχήσει εκπρόθεσμα στο τελευταίο σουτ.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 27 με 10 ασίστ, σκοράροντας κυρίως στο πρώτο μέρος αλλά συνέβαλε και στο τέλος ενώ ο Κρις Πολ ήταν πολύ άστοχος στο ντεμπούτο του με τους Ρόκετς έχοντας τέσσερις πόντους με 2/9 σουτ αλλά 11 ασίστ στο ενεργητικό του.

Πέρα από τον Νικ Γιανγκ, ο Στεφ Κάρι είχε 22 πόντους, ο Κέβιν Ντουράντ 20 και ο Κλέι Τόμπσον 16 για τους Ουόριορς που τα θαλάσσωσαν στην τελευταία περίοδο