Οι Χόρνετς “φρέναραν” τους Μπακς και τον Γιάννη (video)

2017-11-02T02:33:36+00:00 2017-11-02T02:33:36+00:00.

02/Nov/17 02:33

Οι Μιλγουόκι Μπακς για δεύτερο διαδοχικό βράδυ έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό με αποτέλεσμα να γνωρίσουν δεύτερη διαδοχική ήττα, αυτή τη φορά από τους Χόρνετς, με 126-121.

Όπως συνέβη κόντρα στους Θάντερ, έτσι και στην έδρα της Σάρλοτ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο φορτώθηκε νωρίς με φάουλ με αποτέλεσμα να βρεθεί στο παρκέ για περίπου 31 λεπτά χωρίς να βρει αγωνιστικό ρυθμό.

Στο διάστημα αυτό ο “Greek Freak” πέτυχε 14 πόντους (5/16 σουτ) και μάζεψε 13 ριμπάουντ μαζί με 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ στο πέμπτο φετινό νταμπλ-νταμπλ σε σύνολο οχτώ παιχνιδιών. Ήταν επί της ουσίας μία από τις σπάνιες βραδιές στις οποίες ο Έλληνας σούπεσταρ δεν ήταν ο κορυφαίος του Μιλγουόκι με τον απολαυστικό Μίντλετον (43π, 5ρ, 7ασ) να μην μπορεί να αποτρέψει την ήττα.

Αντιθέτως, ο επιθετικός πλουραλισμός των Χόρνετς έκανε τη διαφορά αφού επτά (!) παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τους Ουόκερ (26π), Χάουαρντ (17π, 11ρ) και κυρίως τον ρούκι Μονκ (25π, 10/17 σουτ) να ξεχωρίζουν.

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαιτέρως αμφίρροπη μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου όταν το πολύ δύσκολο καλάθι του Κρις Μίντλετον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 88-88. Το γρήγορο 7-0 σερί έβαλε τους γηπεδούχους σε ρόλο οδηγού (95-88) και λίγα λεπτά μετά η διαφορά έφτασε ακόμα και το +15 (113-98) με την άμυνα των Μπακς να απουσιάζει.

Ήταν πλέον φανερό πως ο τελικός νικητής είχε κριθεί! Τα τρίποντα του Μίντλετον δεν αποδείχθηκαν αρκετά αφού ο Λαμπ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και διαμόρφωσε το τελικό 126-121.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το Μιλγουόκι έχει ρεκόρ 4-4 νίκες, την ώρα που οι Χόρνετς “σκαρφάλωσαν” στην 6η θέση της Ανατολικής περιφέρειας με 5-3 νίκες.