“Ζεστάθηκαν” οι Ουόριορς και ο Ντουράντ (videos)

2017-11-07T07:17:52+00:00 2017-11-07T09:03:11+00:00.

Giannis Askounis

07/Nov/17 07:17

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς περιόρισαν την επίθεση των Μαϊάμι Χιτ και πήραν τη νίκη με 97-80 επί της ομάδας του Έρικ Σπόλστρα στο “Oracle Arena”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Με το τέταρτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα ανέβηκαν στο 8-3 και έριξαν στο 4-6 τους φιλοξενούμενους. Η συνολική προσπάθεια των παικτών του Στιβ Κερ στην άμυνα έπαιξε σημαντικό ρόλο, όπως επίσης οι 21 πόντοι (4/7 δ., 1/6 τρ., 10/10 β.), τα 8 ριμπάουντ, οι 6 ασίστ και τα 3 μπλοκ του Κέβιν Ντουράντ.

Ακολούθησε ο Ντρέιμοντ Γκριν με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Στεφ Κάρι σημείωσε 16 πόντους και ο Κλέι Τόμσον 13. Από την άλλη, ο Τζέιμς Τζόνσον είχε 21 πόντους και ο Γκόραν Ντράγκιτς 19, ενώ οι Ντίον Ουέιτερς (άδεια) και Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ (πόδι) έμειναν έξω.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως ο 47χρονος Σπόλστρα δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Χασάν Ουάιτσαϊντ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο ο 28άχρονος σέντερ αρκέστηκε σε 3 πόντους (1/9 δ., 1/2 β.) και 6 ριμπάουντ σε 16 λεπτά.