ΕΠΙΚΗ ανατροπή από το -23 μέσα στη Νέα Υόρκη για τους Καβαλίερς! (VIDEO)

2017-11-14T04:17:07+00:00 2017-11-14T04:20:28+00:00.

14/Nov/17 04:17

Σε ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και απολαυστική εξέλιξη οι Καβαλίερς επέστρεψαν από το -23 για να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 104-101 μέσα στη Νέα Υόρκη!

Του Γιώργου Ορφανάκη / info@eurohoops.net

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το Κλίβελαντ ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ και φυσικά ο Κάιλ Κόρβερ (21π) τα 5 τρίποντα του οποίου στην 4η περίοδο σε συνδυασμό με την εξαιρετική ομαδική άμυνα οδήγησαν στην μεγάλη ανατροπή.

Σημαντική βοήθεια πρόσφεραν και οι Φράι (9π, 3/6 τρίποντα) – Ντουέιν Ουέιντ (15π, 8ρ, 3ασ), με τον τελευταίο να δίνει το έναυσμα για την αντεπίθεση και να πραγματοποιεί ένα ιδιαιτέρως σημαντικό κλέψιμο.

Για λογαριασμό των Νικς το δίδυμο των Καντέρ (20π, 16ρ, 4ασ, 9/15 σουτ) – Χάρνταγουεϊ (28π, 10ρ) ήταν απολαυστικό αλλά ο άστοχος Πορζίνγκις (20π, 7ρ, 7/21 σουτ) και η πολύ κακή άμυνα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οδήγησαν στην ήττα.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο ήταν 43-25 με τους Καβαλίερς να δείχνουν πως όταν ανεβάζουν στροφές είναι ικανοί να κερδίσουν οποιοδήποτε παιχνίδι.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν “αγκαλιάσει” το θετικό αποτέλεσμα όταν με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη του τρίτου δωδεκάλεπτου ήταν μπροστά με 73-50. Το Κλίβελαντ ωστόσο δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του λέξη και με τους Ουέιντ – Κόρβερ να σκοράρουν μείωσε σε 85-74. Η ψυχολογία άλλαξε και η είσοδος του Λεμπρόν έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση καθώς μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη και τα τρίποντα έπεφταν… βροχή.

Ένα από τον Κόρβερ και ένα από τον Τζέι Αρ Σμιθ έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση μιας κατοχής (92-89) ενώ ο Φράι με νέα “βόμβα” διαμόρφωσε το 97-97 με 2.12′ στο ρολόι. Ο Λεμπρόν έπαιξε το ένας εναντίον ενός και με νέο σουτ από τα 8 μέτρα έβαλε μπροστά τους Καβς (100-97) οι οποίοι δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους και ολοκλήρωσαν μία επική ανατροπή.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το Κλίβελαντ ανέβηκε στις 7-7 νίκες, την ώρα που οι Νικς (7-6) έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.