Έφυγε ο ΛεΜπρόν… ήλθε ο Λοβ (videos)

2017-11-29T07:18:53+00:00 2017-11-29T07:18:53+00:00.

Giannis Askounis

29/Nov/17 07:18

Αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, αλλά οι Κλίβελαντ Καβαλίερς κέρδισαν με 108-97 τους Μαϊάμι Χιτ.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Στο “Quicken Loans Arena”, τα ξημερώματα της Τετάρτης (29/11), ο “βασιλιάς” αποβλήθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στο NBA. Μάλιστα, το ματς με την ομάδα, της οποίας τη φανέλα φορούσε από το 2010 έως το 2014, ήταν το 1082ο της καριέρας του στην κορυφαία λίγκα του κόσμου. Δείτε τι συνέβη στην επίμαχη φάση.

“Μου έκαναν φάουλ και έδειξα τον εκνευρισμό μου στον διαιτητή και με έστειλε στα αποδυτήρια. Μου έκαναν φάουλ από την αρχή της φάσης. Είπα ότι έχω να πω και συνέχισα, αλλά ο διαιτητής αποφάσισε να μου δώσει δύο τεχνικές ποινές και με απέβαλλε” ανέφερε μετά το παιχνίδι ο 32άχρονος φόργουορντ. Πρόλαβε, πάντως, 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, έξι ασίστ και πέντε κλεψίματα σε 28 λεπτά!

Ο Κέβιν Λοβ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 38 πόντους (6/8 δ., 4/8 τρ., 14/17 β.), εκ των οποίων τους 32 πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ μάζεψε και εννέα ριμπάουντ! Ακολούθησε ο Ντουέιν Ουέιντ με 17 πόντους. Με την ένατη σερί νίκη τους οι Καβς ανέβηκαν στο 14-7 χωρίς τους Ντέρικ Ρόουζ (αστράγαλος), Αϊζέια Τόμας (γοφός) και Τρίσταν Τόμσον (γάμπα) στη σύνθεσή τους.

Στο 10-10 υποχώρησε η ομάδα του Έρικ Σπόλστρα, ο οποίος στερήθηκε εκ νέου των υπηρεσιών των Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ (πόδι) και Οκάρο Ουάιτ (πόδι). Πρώτος σκόρερ των ηττημένων αναδείχθηκε ο Ντίον Ουέιτερς με 21 πόντους, ενώ 19 “έγραψε” ο Μπαμ Αντεμπάιο.