“Εικοσάρικο” του Αντετοκούνμπο στο Πόρτλαντ και “διπλό” για τους Μπακς (videos)

2017-12-01T06:48:03+00:00 2017-12-01T10:34:34+00:00.

Giannis Askounis

01/Dec/17 06:48

Οι Μιλγουόκι Μπακς ολοκλήρωσαν απαιτητική σειρά τεσσάρων εκτός έδρας αγώνων με 103-91 επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Ο οργανισμός του Ουισκόνσιν πήρε τη νίκη σε τρία από τα τέσσερα συνεχόμενα ματς μακριά από το “Bradley Center”. Στην άνοδο στο 11-9 συνέβαλε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 20 πόντους (7/19 δ., 0/1 τρ., 6/8 β.). Πρόλαβε επίσης εννέα ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρία κλεψίματα και τρία μπλοκ σε 37 λεπτά ο 22άχρονος πόιντ φόργουορντ των “ελαφιών”.

Ως σύνολο, το συγκρότημα του Τζέισον Κιντ δεν δυσκολεύτηκε στο “Moda Center”. Δημιούργησε διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο έφθασε στο +24. Η άσχημη εικόνα των γηπεδούχων προκάλεσε μέχρι και αποδοκιμασίες του κοινού κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Κρις Μίντλετον χάρη σε 26 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Έρικ Μπλέντσο με 25. Εκτός έμειναν οι Τζαμπάρι Πάρκερ (γόνατο), Μίρσα Τελέτοβιτς (γόνατο) και Μάθιου Ντελαβεντόβα (γόνατο).

Για τους Μπλέιζερς, που έπεσαν στο 13-9, στα “πιτς” έμειναν οι Σι Τζέι Ουίλκοξ (γόνατο) και Ουέιντ Μπάλντγουιν (αντίχειρας). Με έξι πόντους σε 22 λεπτά επέστρεψε στη δράση έπειτα από δεκατρείς συνεχόμενες απουσίες εξαιτίας του τραυματισμού του στο δεξιό αστράγαλο ο Αλ-Φαρούκ Αμινού. Συνολικά διακρίθηκε ο Γιουσούφ Νούρκιτς με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ντέιμιαν Λίλαρντ είχε 18 πόντους.