Χτύπησε ο Γιόκιτς, αλλά “καθάρισε” ο Μπάρτον για τους Νάγκετς (vids)

2017-12-01T09:13:23+00:00 2017-12-01T09:13:23+00:00.

Giannis Askounis

01/Dec/17 09:13

Πύρρειος νίκη πέτυχαν οι Ντένβερ Νάγκετς τα ξημερώματα της Παρασκευής (1/12) με 111-110 σε βάρος των Σικάγο Μπουλς στο “Pepsi Center”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Με τους Πολ Μίλσαπ (καρπός) και Ουίλσον Τσάντλερ (μέση) στα “πιτς”, ο Νίκολα Γιόκιτς υπέστη τραυματισμό στον αριστερό αστράγαλο λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο του ματς με τους “ταύρους”. Σε πρώτο βαθμό φάνηκε ιδιαίτερα σοβαρό το πρόβλημα, αλλά το μέγεθος της ζημιάς θα εξακριβωθεί μέσα στις επόμενες ώρες με νεότερα ιατρικά τεστ στον 22άχρονο Σέρβο σέντερ. Πρόλαβε οκτώ πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 16 λεπτά, πριν χτυπήσει.

Τα κάκιστα δεδομένα με τους “ψηλούς” των γηπεδούχων δεν απέτρεψαν την άνοδο στο 12-9. Άλλωστε, ο Ουίλ Μπάρτον πέτυχε το νικητήριο καλάθι στο συναρπαστικό παιχνίδι, 3,2 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Μάλιστα, ο 26άχρονος Αμερικανός γκαρντ συμπλήρωσε 37 πόντους (7/10 δ., 6/9 τρ., 5/6 β.), επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ στο NBA.

Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 3-17 εν τη απουσία των Ζακ ΛαΒίν (γόνατο), Κάμερον Πέιν (πόδι), Νίκολα Μίροτιτς (πρόσωπο) και Ντέιβιντ Νουάμπα (αστράγαλος). Δεν αποδείχθηκαν αρκετοί οι Λόουρι Μάρκανεν και Ρόμπιν Λόπεζ, οι οποίοι σημείωσαν 20 πόντους έκαστος. Ακολούθησε με 19 ο Κρις Νταν, ο οποίος έδωσε το προβάδισμα στους Μπουλς πριν από το νικητήριο λέι-απ του 26άχρονου Μπάρτον.