“Καθάρισε” ο ΛεΜπρόν για τους Καβς, 10.000 πόντους ο Γκασόλ (vids)

2017-12-03T07:27:20+00:00 2017-12-03T09:23:26+00:00.

Giannis Askounis

03/Dec/17 07:27

Ενδέκατη σερί νίκη πέτυχαν οι Κλίβελαντ Καβαλίερς χάρη σε 116-111 επί των Μέμφις Γκρίζλις, που γνώρισαν την ήττα σε ενδέκατο διαδοχικό ματς.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι Καβς βρέθηκαν μπροστά με 91-72 στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά οι “αρκούδες” αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 109-109. Στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, που έγινε στο “Quicken Loans Arena” τα ξημερώματα της Κυριακής (3/12) έδρασε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς και με διαδοχικές clutch προσπάθειες συμπλήρωσε 34 πόντους (13/19 δ., 0/3 τρ., 8/8 β.) και εξασφάλισε την άνοδο της ομάδας του στο 16-7. “Απλά έκανα αυτό που κάνω καλύτερα” δήλωσε μετά το παιχνίδι σχολιάζοντας τη συμβολή του στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο “βασιλιάς” μοίρασε και 12 ασίστ. Τον ακολούθησε με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ο Κέβιν Λοβ, ενώ 16 πόντους σημείωσε ο Ντουέιν Ουέιντ, ο οποίος είναι ανάμεσα στα φαβορί για τον τίτλο του κορυφαίου “έκτου παίκτη του NBA”, όπως ανέφερε ο 32άχρονος ΛεΜπρόν μετά το ματς. Ακόμα, ο Τσάνινγκ Φράι υπέστη τραυματισμό στον τρίτο μετακάρπιο του δεξιού χεριού, ενώ εξ αρχής αποκλείστηκαν οι Αϊζέια Τόμας (γοφός), Ντέρικ Ρόουζ (αστράγαλος), Ιμόν Σάμπερτ (γόνατο) και Τρίσταν Τόμσον (γάμπα).

Για τις “αρκούδες”, που υποχώρησαν στο 7-15, ο Μαρκ Γκασόλ (αστράγαλος) έπαιξε κανονικά, αν και δεν ήταν στο 100%. Μάλιστα ξεπέρασε τους δέκα χιλιάδες πόντους στο NBA με 27 κόντρα στον οργανισμό του Οχάιο. Στους 31 πόντους και στις 12 ασίστ σταμάτησε ο Ταϊρίκ Έβανς εν τη απουσία των Μάικ Κόνλεϊ (αχίλλειος τένοντας) και Ουέιν Σέλντεν (τετρακέφαλος).