Σούπερ Μπογκντάνοβιτς, θετικός Παπαγιάννης αλλά… Ράπτορς! (vids)

2017-12-17T23:57:55+00:00 2017-12-18T01:06:32+00:00.

17/Dec/17 23:57

Οι Τορόντο Ράπτορς υπερασπίστηκαν την έδρα τους, κερδίζοντας τους Σακραμέντο Κινγκς με 108-93. Με θετικό πρόσημο η συμμετοχή των Γιώργου Παπαγιάννη και Κώστα Κουφού, πρώτος σκόρερ ο Μπογκντάνοβιτς!

Την 20η φετινή τους ήττα γνώρισαν οι Κινγκς. Οι Ράπτορς δεν άφησαν περιθώρια και κέρδισαν εύκολα με 108-93 την ομάδα του Σακραμέντο στο Air Canada Centre.

Η εικόνα, ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική με τους δύο αντιπάλους να δείχνουν ισοδύναμοι μετά από 24 αγωνιστικά λεπτά. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 63-61 υπέρ των Κινγκς και αναμενόταν μεγάλη ”μάχη” στο δεύτερο μισό. Όμως οι Ράπτορς και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχαν αντίθετη γνώμη, μετατρέποντας το ματς σε… περίπατο.

Ο 28χρονος σκόρερ τελείωσε το ματς με 21 πόντους, 5 ασίστ και 2 κοψίματα. Εντυπωσιακό και το νταμπλ νταμπλ του Γιόνας Βαλαντσιούνας, με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ, με τον Λιθουανό να έχει παράλληλα 2 ασίστ και 3 κοψίματα.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος είχε με απολογισμό 18 πόντους (4/7 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του.

Οι δύο Έλληνες σέντερ των ”Βασιλιάδων”, δεν τα πήγαν άσχημα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης, σε 12 λεπτά συμμετοχής, είχε 4 πόντους (2/4 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Ο Κώστας Κουφός έμεινε περισσότερο στο παρκέ, 25 λεπτά συγκεκριμένα, και πέτυχε 6 πόντους με 3/9 προσπάθειες, ενώ ”έγραψε” ακόμα 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ!

Τα δεκάλεπτα: 35-30, 61-63, 83-77, 108-93