NBA: Ο Πορζίγνκις κέρδισε Ντέιβις και Κάζινς, νίκησαν και χωρίς Εμπίντ οι Σίξερς! (video)

2017-12-31T09:47:41+00:00 2017-12-31T09:47:41+00:00.

31/Dec/17 09:47

Με τον Πορζίνγκις και πάλι ηγέτη η Νέα Υόρκη πέρασε από την έδρα των δυνατών Πέλικανς με 105-103, ενώ οι Φιλαδέλφεια Σίξερς κέρδισαν χωρίς τον Ζοέλ Εμπίντ τους εξαιρετικούς Νάγκετς με 107-102!

Στο ματς των “ψηλών”, οι “πελεκάνοι” μπορεί να είχαν το δίδυμο των Κάζινς-Ντέιβις, όμως οι Νικς είχαν τον Πορζίνγκις. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από το πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 56-45. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας έγινε ντέρμπι, όμως ο Λετονός σταρ πήρε την ομάδα στην πλάτη του και της έδωσε την νίκη.

Φυσικά κορυφαίος ήταν ο Πορζίνγκις με 30 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους εκπληκτικός ήταν ο Κάζινς με 29 πόντους, 19 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ντέιβις με 31 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Μπορεί οι Σίξερς να μην είχαν τον Εμπίντ και ο Σίμονς να ήταν σε “κακό” εκτελεστικά βράδυ, όμως πέρασαν από το Ντένβερ. Στο πρώτο μέρος το ματς ήταν ντέρμπι με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 61-59, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν νικητές.

Καλύτερος των Σίξερς ήταν, ο Σάριτς με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ και Κόβινγκτον με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για τους Νάγκετς εκπληκτικός ήταν ο Μάρεϊ με 31 πόντους και 8 ριμπάουντ.