ΝΥΧΤΑ ΝΤΡΟΠΗΣ: Οι Τίμπεργουλβς “ταπείνωσαν” τους Καβαλίερς! (video)

2018-01-09T04:30:00+00:00 2018-01-09T04:38:04+00:00.

09/Jan/18 04:30

MINNEAPOLIS, MN - JANUARY 8: LeBron James #23 of the Cleveland Cavaliers handles the ball against the Minnesota Timberwolves on January 8, 2018 at Target Center in Minneapolis, Minnesota. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2018 NBAE (Photo by Jordan Johnson/NBAE via Getty Images)

Η κατηφόρα συνεχίζεται για τους Καβαλίερς! Οι Τίμπεργουλβς δεν έδειξαν έλεος στους αντιπάλους τους με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν μία σπουδαία νίκη με 127-99.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς και η παρέα του διανύει περίοδο έντονου ντεφορμαρίσματος αφού η 6η ήττα στα τελευταία 10 παιχνίδια ήρθε με ντροπιαστικό τρόπο.

Χαρακτηριστικό είναι πως ο “βασιλιάς” αγωνίστηκε για 27 λεπτά και στο διάστημα αυτό πρόλαβε να πετύχει μόλις 10 πόντους μαζί με 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και -39 (!) όσο βρισκόταν στο παρκέ στη χειρότερη βραδιά της καριέρας του. Σε πολύ κακό βράδυ βρέθηκαν ακόμα οι Λοβ (3π, 1/7 σουτ) και Τόμας (9π, 3/11 σουτ) με τον τελευταίο μάλιστα να αποβάλλεται έπειτα από άσχημο χτύπημα πάνω στον Γουίγκινς.

Αντιθέτως, η Μινεσότα είδε το παιχνίδι να εξελίσσεται με ιδανικό τρόπο και η υπόθεση νίκη να έχει κριθεί από το ημίχρονο (69-42). Σε αυτό βοήθησε ο εξαιρετικός Γουίγκινς (25π, 6ρ), ο απολαυστικός Μπάτλερ (21π, 8ρ, 9ασ) και ο καταιγιστικός ρυθμός που επέτρεψε στους γηπεδούχους να ολοκληρώσουν τον αγώνα με 52/100 σουτ!

Ο “εφιάλτης” έδειχνε να μην έχει τέλος για τους Καβς που είδαν στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου τη διαφορά να φτάνει στο -41 (55 – 96), όμως περιορίστηκε στο τελικό 127-99 ακριβώς με τη λήξη.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι πρωταθλητές του 2016 διατηρούν ρεκόρ 26-14 νίκες και βλέπουν την κορυφή της Ανατολής να απομακρύνεται, την ώρα που οι Τίμπεργουλβς (26-16) πλησιάζουν τους Σαν Αντόνιο Σπερς (27-14).