Πρώτος σκόρερ ο Γιάννης, ο Ντουράντ “καθάρισε” στην τελευταία περίοδο

2018-01-13T07:25:53+00:00 2018-01-13T07:25:53+00:00.

13/Jan/18 07:25

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 23 πόντους, οι Μπακς επέστρεψαν από το -14 του ημιχρόνου αλλά στο τέλος οι Ουόριορς ήταν και πάλι κυρίαρχοι- παρά την απουσία του Κάρι- και έφυγαν νικητές με 108-94 από το Μιλγουόκι.

Αυτή ήταν η 11η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για τους πρωταθλητές του ΝΒΑ που δεν πτοήθηκαν από τη στιγμή που οι Μπακς γύρισαν το παιχνίδι από το 73-65 σε 84-80 και μάλιστα χωρίς τον Γιάννη που είχε χρεωθεί με τέταρτο φάουλ στην τρίτη περίοδο και ο Κιντ τον κράτησε στον πάγκο για να τον προφυλάξει.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ουόριορς πέτυχαν ένα επί μέρους σκορ 28-12 με πρωταγωνιστές του Ντουράντ (26) και Ντρέιμοντ Γκριν (21). Παρότι είχαν μόλις 3/13 τρίποντα, οι δύο προαναφερόμενοι πέτυχαν 2/2 στο τελευταίο τρίλεπτο σφραγίζοντας τη νίκη τους.

Ο Γιάννης τέλειωσε το ματς με 10/16 δίποντα (0/3 τρίποντα) και 3/3 βολές και ήταν πρώτος σκόρερ των Μπακς, ενώ μάζεψε επτά ριμπάουντ και πρόσθεσε τέσσερις ασίστ. Ο Μπλέντσο πρόσθεσε 21 και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον είχε 17π.