Λέικερς: Στην παράταση πήραν το ”θρίλερ” του Ντάλας!

2018-01-13T22:37:59+00:00 2018-01-13T22:40:12+00:00.

13/Jan/18 22:37

Στο πρώτο χρονικά ματς της αποψινής βραδιάς στο ΝΒΑ, οι Λος Άντζελες Λέικερς επικράτησαν των Ντάλας Μάβερικς με σκορ 107-101, μετά από παράταση!

Με ωραίο θέαμα, υψηλό σκορ και… παράταση ξεκίνησε η βραδιά στον μαγικό κόσμο του ΝΒΑ. Οι Μάβερικς φιλοξένησαν στο Ντάλας τους Λέικερς και εκείνοι τους υποχρέωσαν σε ήττα, την 29η για φέτος.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς (31-20 η πρώτη περίοδος), η ομάδα του Ντιρκ Νοβίτσκι γρήγορα ανέτρεψε την κατάσταση και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 52-46. Ο Γερμανός σούπερ σταρ είχε μόλις 2 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο, με 2/2 βολές, όμως αυτές αποδείχθηκαν ιστορικές, καθώς έφτασε τις 7.161 και πέρασε στην 6η θέση του ΝΒΑ!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπράντον Ίγκραμ εκτός. Ο νεαρός γύρισε το πόδι του στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσε να προσφέρει τις υπηρεσίες του στο δεύτερο. Η ομάδα του όμως δεν πτοήθηκε και έμεινε μια ανάσα από τους Μάβερικς, με το τρίτο δωδεκάλεπτο να τελειώνει στο +3 για τους γηπεδούχους.

Τα τελευταία 12 λεπτά ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τους δύο ”μονομάχους” να παίρνουν εναλλάξ τα ηνία του αγώνα, όμως στο τέλος της περιόδου καμία ομάδα δεν είχε ξεφύγει και μοιραία οδηγηθήκαμε στην παράταση. Πέντε δεύτερα πριν την λήξη, ο Χάρισον Μπαρνς έκανε το 95-95 και όλα θα ξεκαθάριζαν στο έξτρα 5λεπτο.

Εκεί, η ομάδα του Λος Άντζελες έδειξε πιο ”φρέσκια”, περιόρισε στους 6 τους γηπεδούχους και τελικά πανηγύρισε την δύσκολη αυτή νίκη.

”Διπλός” ο Τζούλιους Ράντλ για τους νικητές, με 23 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όπως και ο Κάιλ Κούζμα με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Από κοντά και ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 19 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-31, 52-46, 73-70, 95-95, 101-107 (παρ.)