Θάντερ: Αποβολή για τον έξαλλο Ουέστμπρουκ, νίκη με ανατροπή κατά των Κινγκς

2018-01-16T08:17:07+00:00 2018-01-16T08:17:07+00:00.

16/Jan/18 08:17

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 19 πόντους, 16 ριμπάουντ και εννιά ασίστ, αλλά δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει το παιχνίδι με τους Κινγκς (95-88)…

Σχεδόν τρία λεπτά πριν τη λήξη και με το σκορ στο 91-77, ο περσινός MVP επιχείρησε μία διείσδυση και φάνηκε να του γίνεται φάουλ αφού ένας παίκτης του Σακραμέντο τον χτύπησε στο πρόσωπο. Αντί όμως για φάουλ, ο διαιτητής γραμμής έδωσε βήματα στον Ουέστμπρουκ και με το που σηκώθηκε επιτέθηκε λεκτικά στον “ρεφ”.

Δέχτηκε αμέσως μία τεχνική ποινή, δεν σταμάτησε όμως και πήρε ακόμα ένα “Τ” που τον έστειλε στα αποδυτήρια! Ο κόουτς Ντόνοβαν διαμαρτυρόμενος για ότι συνέβη εισέπραξε και αυτός μία τεχνική ποινή:

“Τέλειωσε με τους διαιτητές. Με όλο το σεβασμό, τέλειωσα. Δεν γίνεται άλλο”, δήλωσε αργότερα ο Καρμέλο Άντονι που με 20 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των Θάντερ, ενώ ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 18.

Οι Κινγκς προηγήθηκαν ακόμα και με 15 πόντους στο πρώτο μέρος αλλά δεν άντεξαν. Ο Κώστας Κουφός έπαιξε 19 λεπτά έχοντας πέντε πόντους και τέσσερα ριμπάουντ ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης βρέθηκε στο παρκέ για μόλις ένα λεπτό.

Ο Μπάντι Χιλντ ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και ο παίκτης που μείωσε με τις βολές από τις τεχνικές σε 91-84, αλλά οι Κινγκς δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι αφού ήταν απελπιστικά άστοχοι…