Νάγκετς: “Βομβάρδισαν” με 24 τρίποντα τους Μπακς, κρίμα για τον “τριπλό” Γιάννη!

2018-02-16T06:07:25+00:00 2018-02-16T06:07:25+00:00.

16/Feb/18 06:07

Ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε ένα απίθανο τριπλ νταμπλ με 30 πόντους, 15 ριμπάουντ και 17 ασίστ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο του απάντησε με 36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 13 ασίστ αλλά ο πρώτος έφυγε νικητής από το Μιλγουόκι με 134-123.

Ο λόγος ήταν πολύ απλός: πέρα από το τριπλ νταμπλ του Σέρβου σέντερ, οι Νάγκετς πέτυχαν 24 τρίποντα σε 40 προσπάθειες, ισοφάρισαν το ρεκόρ ιστορίας τους μόλις ένα πίσω από το απόλυτο του ΝΒΑ και χάρη στην ευστοχία τους ξεχαρβάλωσαν την άμυνα των Μπακς που δεν μπόρεσαν να απαντήσουν!

Ο Μπακς κατάφεραν χάρη στην υπερπροσπάθεια του Αντετοκούνμπο και τα καλάθια του Μπλέντσο (27 με 9/14 σουτ) να μειώσουν σε 83-78 με πέντε λεπτά στο χρονόμετρο στο τρίτο 12λεπτο, αλλά το Ντένβερ είχε κι άλλα τρίποντα να εξαπολύσει, εξασφαλίζοντας τη νίκη που το κρατάνε σε θέση εντός πλέι οφ στη Δύση.

Πέρα από τον Γιόκιτς που έγραψε ιστορία στο ΝΒΑ (3/3 τρίποντα), ο Γκάρι Χάρις πέτυχε 28 πόντους με 5/7 τρίποντα, ο Τζαμάλ Μάρεϊ πρόσθεσε 26 επίσης με 5/7 τρίποντα, ενώ ο Ουίλ Μπάρτον είχε 19 πόντους με 4/7.