Μπακς: Ο “διπλός” Γιάννης άλωσε την καλύτερη έδρα του ΝΒΑ!

2018-02-24T07:20:15+00:00 2018-02-24T07:22:58+00:00.

24/Feb/18 07:20

Ούτε η καλύτερη έδρα του ΝΒΑ κατάφερε να σταματήσει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τους Μπακς! Ο Έλληνας σούπερ σταρ έκανε ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ και το Μιλγουόκι άλωσε με 122-119 το Τορόντο στην παράταση…

Ο Αντετοκούνμπο μέτρησε 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 45 λεπτά (11/22 σουτ, 4/4 βολές, δύο κλεψίματα, ένα μπλοκ) και πέτυχε το καθοριστικό σουτ 13” πριν το τέλος της παράτασης για να δώσει τη νίκη στους Μπακς.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Ράπτορς στο Τορόντο από τις 16 Ιανουαρίου (24-5 ρεκόρ) που ακόμα κρατάνε το κορυφαίο ρεκόρ εντός έδρας στο ΝΒΑ, ενώ έσπασε το σερί των επτά νικών που είχαν.

Οι Μπακς πάντως παραλίγο να τα χαλάσουν όλα, αφού μετά μία άστοχη βολή του Κρις Μίντλετον τρία δεύτερα πριν το τέλος, ο Γιόνας Βαλαντσιούνας ισοφάρισε με μπάζερ μπίτερ κάρφωμα στέλνοντας το ματς στην παράταση! Εκεί όμως ο Γιάννης έβγαλε μία απίθανη ασίστ στον Τέρι που πέτυχε καθοριστικό τρίποντο (14π., 4/5τριπ.), συν το clutch καλάθι προς το τέλος.

Ο Μίντλετον με τον Μπλέντσο πρόσθεσαν από 21 πόντους, ενώ ο ΝτεΡόζαν είχε 33 και ο Σερζ Ιμπάκα 18 για τους γηπεδούχους που ακόμα κρατάνε την πρώτη θέση στην Ανατολή, ενώ οι Μπακς είναι έκτοι με μόλις μισή νίκη πίσω από την τετράδα.