Μπακς και Γιάννης “λύγισαν” από τους Πέλικανς στην παράταση (videos)

2018-02-25T23:52:51+00:00 2018-02-25T23:57:37+00:00.

25/Feb/18 23:52

MILWAUKEE, WI - FEBRUARY 25: Giannis Antetokounmpo #34 of the Milwaukee Bucks handles the ball against the New Orleans Pelicans on February 25, 2018 at the BMO Harris Bradley Center in Milwaukee, Wisconsin. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2018 NBAE (Photo by Gary Dineen/NBAE via Getty Images)

Οι Μπακς έχτισαν προβάδισμα ως και 18 πόντων, αλλά οι Πέλικανς έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη στην παράταση (121-123), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βγαίνει μπροστά, αλλά να μην μπορεί να γλιτώσει την ομάδα του στο φινάλε.

Οι Πέλικανς με μεγάλη ανατροπή και κορυφαίους τους Χόλιντεϊ (36π., 9ριμπ., 6ασ.) και Ντέιβις (27π., 13ριμπ.) πήραν τη νίκη στο Μιλγουόκι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 20 πόντους, αλλά να είναι άστοχος, με 6/18 σουτ, ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, με τον Μίντλετον να είναι ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων (25π.).

Οι Μπακς με αυτή την ήττα έπεσαν στο 33-26, παραμένοντας 6οι στην Ανατολή, ενώ οι Πέλικανς ανέβηκαν στο 33-26 και την 8η θέση της Δύσης.

Τα “ελάφια” ήταν καταφανώς ανώτερα στο πρώτο ημίχρονο, οικοδομώντας διψήφιες διαφορές από την πρώτη περίοδο (32-21, 12′), ενώ στην ανάπαυλα ήταν μπροστά με 17 πόντους (66-49)!

Οι Πέλικανς με τον Χολιντεϊ ανέτρεψαν πλήρως το σκηνικό στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αφού από το -18 (68-50) ισοφάρισαν με επιμέρους 5-23 (73-73, 30′) και στο φινάλε της περιόδου πέρασαν μπροστά (85-87).

Ο Αντετοκούνμπο πήρε πρωτοβουλίες, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση από τον Μπλέντσο, έπειτα από ασίστ του Γιάννη (114-114).

Στην παράταση οι Πέλικανς πήραν το πάνω χέρι και προβάδισμα με 123-119, με τους Μπακς να επιχειρούν την ανατροπή, η οποία όμως έμεινε στη μέση, αφού ο Αντετοκούνμπο πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το εύστοχο σουτ που θα έστελνε το παιχνίδι και σε δεύτερη παράταση, με την ομάδα της Νέας Ορλεάνης να παίρνει τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 66-49, 85-87, 114-114 (κ.α.), 121-123 (πρτ.)

Photo credit: Gettyimages