Οι Χοκς του Ντόρσεϊ πήραν το ”θρίλερ” απέναντι στους Σανς!

2018-03-04T23:59:05+00:00 2018-03-05T01:17:01+00:00.

04/Mar/18 23:59

Οι Ατλάντα Χοκς φιλοξένησαν τους Φοίνιξ Σανς στο πρώτο χρονικά ματς της βραδιάς και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 113-112, μετά από ένα συναρπαστικό φινάλε!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ξεκίνησε το ματς, κάτι που συμβαίνει για 2η φορά στην καριέρα του στο ΝΒΑ! Η παρουσία του στο αρχικό σχήμα της ομάδας του συνδυάστηκε και με μία πολύ καλή εκκίνηση. Με τον Ντένις Σρέντερ να είναι το σημείο αναφοράς στην επίθεση, οι Χοκς πήραν μία διαφορά 6 πόντων με την λήξη του πρώτου 12λέπτου.

Οι Σανς όμως βρήκαν τις απαντήσεις και με τον Τι Τζέι Ουόρεν να φτάνει τους 21, το σκορ ημιχρόνου ”έκλεισε” ισόπαλο με 56-56.

Με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με πάνω από 50% στο τρίποντο και τους Σρέντερ-Ουόρεν να σκοράρουν κατά ριπάς, είχαμε ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο. Απόδειξη το 86-87, με το οποίο μπήκαν στο τέταρτο 12λπεπτο οι δύο ”μονομάχοι”.

Οι Σανς ξέφυγαν ακόμα και με 7, οι Χοκς είχαν τις λύσεις και πέρασαν μπροστά με 103-102, με 5′ να απομένουν. Κάπου εκεί είχαμε απανωτές τεχνικές ποινές, με τους Αϊζάια Τέιλορ και Έλφριντ Πέιτον να αποβάλλονται. Με το 110-110 να μένει μέχρι και το τελευταίο λεπτό, οι Σανς είδαν τον Ουόρεν να κάνει το 110-112, όμως ο Τορίν Πρινς σκόραρε για 3, ο Μπούκερ δεν είχε την απάντηση και οι Χοκς βγήκαν νικητές!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Πρινς με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ είναι ο ήρωας των Χοκς, αφού έγραψε το τελικό σκορ! Από κοντά και ο Σρέντερ με 21. Πολύ καλός ο Ντόρσεϊ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ και ο Μάλκολμ Ντιλέινι είχε 12.

Για τους ηττημένους, ο Ουόρεν ήταν απίστευτος με 35 πόντους, όπως και ο Πέιτον (πριν αποβληθεί) με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ!

Tα δωδεκάλεπτα: 29-23, 56-56, 86-87, 113-112.