Δεν έφτανε ο ΜΥΘΙΚΟΣ Αντετοκούνμπο στο Ορλάντο, νίκη για Μάτζικ (vids)

2018-03-15T06:40:04+00:00 2018-03-15T09:47:58+00:00.

Giannis Askounis

15/Mar/18 06:40

Τρεις ασίστ μακριά από τριπλ νταμπλ έμεινε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην ήττα των Μιλγουόκι Μπακς με 126-117 από τους Ορλάντο Μάτζικ.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Ο 23άχρονος πόιντ φόργουορντ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στο “Amway Center” τα ξημερώματα της Πέμπτης (15/3) με 38 πόντους (5/5 β., 15/26 δ., 1/3 τρ.), δέκα ριμπάουντ, επτά ασίστ και τρία κλεψίματα σε 40 λεπτά. Ήταν με διαφορά ο κορυφαίος των “ελαφιών”, αλλά το συγκρότημα του Τζο Πράντι υποχώρησε στο 36-32 με έβδομη ήττα στα τελευταία δέκα τους ματς.

Στο 21-48 σκαρφάλωσαν οι γηπεδούχοι εν τη απουσία των Άαρον Γκόρντον (κεφάλι), Εβάν Φουρνιέ (γόνατο) και Τέρενς Ρος (γόνατο). Η νίκη αποτέλεσε την 300ή στην καριέρα του Φρανκ Βόγκελ στο NBA, ενώ ο Τζόναθαν Σίμονς με 35 πόντους (6/7 β., 4/10 δ., 7/12 τρ.) σημείωσε ατομικό ρεκόρ στην κορυφαία λίγκα του κόσμου!

Στους 32 πόντους (8/8 β., 3/6 δ., 6/9 τρ.) σταμάτησε ο Ντι Τζέι Όγκουστιν, ενώ ο Νίκολα Βούτσεβιτς τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, εννέα ριμπάουντ, εννέα ασίστ και τέσσερα κλεψίματα. Έξι πόντους (3/3 δ.), εννέα ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα μπλοκ σε 29 λεπτά “έγραψε” o Κεμ Μπιρτς.

Στα των Μπακς, πέρα από τον “Greek Freak”, ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 22 πόντους και ο Έρικ Μπλέντσο 20, ενώ ο Τζαμπάρι Πάρκερ πρόσθεσε 14. Εκτός έμειναν οι Μάλκολμ Μπρόγκντον (τετρακέφαλος) και Μάθιου Ντελαβεντόβα (αστράγαλος).

Δείτε ΕΔΩ την κατάταξη της ανατολικής και της δυτικής περιφέρειας του NBA.