Ρόκετς: Ακόμα πιο κοντά στο απόλυτο πλεονέκτημα έδρας!

2018-03-16T08:03:20+00:00 2018-03-16T08:03:20+00:00.

16/Mar/18 08:03

Οι Ρόκετς έχουν βάλει ως στόχο την πρώτη θέση στο ΝΒΑ στην κανονική περίοδο. Μετά τη νίκη τους επί των Κλίπερς με 101-96 βρέθηκαν ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο τους…

Χάρη σε αυτή τη νίκη το Χιούστον έφτασε τις 27 επιτυχίες στα 30 τελευταία ματς και έφτασαν μία νίκη πριν τις 55 νίκες που είχαν πέρυσι. Ήδη μάλιστα κατέκτησαν τον τίτλο της κατηγορίας τους, τη Southwest, αλλά βέβαια δεν τους αρκεί.

Ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 24 πόντους και το μεγάλο σουτ με περίπου μισό λεπτό στο χρονόμετρο, που ήταν αυτό που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη. Ο Έρικ Γκόρντον πρόσθεσε 23 με 7/9 τρίποντα και ο Κλιντ Καπέλα ολοκλήρωσε το ματς με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και έξι μπλοκ!

Ο Ντοκ Ρίβερς πάντως είχε τις αντιρρήσεις του: “Οι βολές ήταν 23-8. Αυτό είναι ανέκδοτο. Οι παίκτες μου έπαιξαν με την καρδιά τους, αλλά δεν βγάζει νόημα η διαφορά στις βολές με τόσο επιθετικό παιχνίδι που κάναμε”, δήλωσε για τη διαιτησία και μάλλον το … πρόστιμο έρχεται.

Ο Τομπάιας Χάρις με 29 πόντους και ο Ντοκ Ρίβερς ήταν οι κορυφαίοι των Κλίπερς που έμειναν πάλι εκτός οκτάδας, αλλά η απόσταση είναι μικρή (μία νίκη)…