Μπακς: Μέγας Αντετοκούνμπο στο Όκλαντ, εύκολο διπλό τους ελλιπείς Ουόριορς!

2018-03-30T06:46:25+00:00 2018-03-30T07:16:35+00:00.

30/Mar/18 06:46

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σε αποστολή. Έπρεπε να βάλει τους Μπακς στα πλέι οφ και (σχεδόν μαθηματικά) τα κατάφερε…

Ο Έλληνας All Star ήταν σαρωτικός στο Όκλαντ και οδήγησε τους Μπακς σε μεγάλη νίκη με 116-107 επί των ελλιπών Ουόριορς (χωρίς Κάρι, Κλέι) που πάντως ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον Κέβιν Ντουράντ και τον Ντρέιμοντ Γκριν στη σύνθεση τους που επέστρεψαν από τραυματισμούς.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου όμως ο πρώτος αποβλήθηκε (η διαφορά ήταν στους οκτώ εκεί), οι Μπακς εκμεταλλεύτηκαν άριστα την απουσία του και πήραν προβάδισμα 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου με 28 πόντους του Γιάννη! Για τα επόμενα οκτώ λεπτά έκατσε στον πάγκο, οι Ουόριορς μείωσαν σε 13 πόντους και ξαναμπήκε για να σιγουρέψει τη νίκη, τελειώνοντας το ματς με 32 πόντους έχοντας φοβερά ποσοστά ευστοχίας (14/18 σουτ).

Ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 23 με 3/4 τρίποντα και ο Έρικ Μπλέντσο 20 για τους Μπακς. Ο Ντουράντ πέτυχε 10 πόντους μέχρι να αποβληθεί ενώ ο Κουίν Κουκ με ρεκόρ καριέρας 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ουόριορς.

Χάρη σε αυτή τη νίκη οι Μπακς κράτησαν μία σημαντική διαφορά από τους Πίστονς και δεν φαίνεται να υπάρχει καμία περίπτωση να χάσουν τη θέση τους στα πλέι οφ από την όγδοη ή την έβδομη (όπως δείχνουν τα πράγματα) θέση.