Αποβλήθηκε ο Αντετοκούνμπο… αυτοκτόνησαν οι Μπακς στο Ντένβερ (vids)

2018-04-02T06:54:52+00:00 2018-04-02T14:28:05+00:00.

Giannis Askounis

02/Apr/18 06:54

Η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην ήττα των Μιλγουόκι Μπακς με 128-125 από τους Ντένβερ Νάγκετς.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι “σβόλοι” επικράτησαν στην παράταση μετά το 111-111 του 48άλεπτου και σκαρφάλωσαν στο 42-35. Με την ήττα στο “Pepsi Center”, τα “ελάφια” υποχώρησαν στο 41-36, αν και ήταν μπροστά με 107-97, 3:43 πριν από τη λήξη του συναρπαστικού αγώνα, σημείο στο οποίο αποβλήθηκε ο 23άχρονος Αντετοκούνμπο.

Ο “Greek Freak” χρεώθηκε με αυστηρό-υπερβολικό 5ο φάουλ από τους διαιτητές πάνω στον Νίκολα Γιόκιτς, που μάλλον περισσότερο χάνει την ισορροπία του, παρά τον σπρώχνει ο Έλληνας σούπερ σταρ. Ο Αντετοκούνμπο αντιλαμβανόμενος το φάουλ που χρεώθηκε έγινε έξω φρενών κι επιτέθηκε φραστικά στον διαιτητή. Οι συμπαίκτες του έσπευσαν να τον αγκαλιάσουν για να τον απομακρύνουν από το παρκέ, καθώς ήταν εμφανώς εκνευρισμένος. Φυσιολογικά ακολούθησε η τεχνική ποινή, με τον Αντετοκούνμπο να χρειάζεται ένα με δυο λεπτά για να ηρεμήσει.

Ο Έλληνας διεθνής πρόλαβε, πάντως, να καταγράψει ένα ακόμα νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους (3/6 β., 6/11 δ., 1/2 τρ.), 12 ριμπάουντ, έξι ασίστ και ένα κλέψιμο σε 33 λεπτά. Νωρίτερα, οι Μπακς προηγήθηκαν με διαφορά 18 πόντων, ενώ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν στο +8 και πέντε δευτερόλεπτα πριν από το τέλος στο +3. Στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ο Τζαμάλ Μάρεϊ (27 π., 7 ασ., 36 λεπτ.) έκλεψε την μπάλα στην επαναφορά μετά από τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων και κέρδισε φάουλ από τον Τέρι στο σουτ τριών πόντων, που επιχείρησε για την ισοφάριση! Ο γκαρντ του Ντένβερ ευστόχησε και στις τρεις βολές υποχρεώνοντας τη διεξαγωγή έξτρα πεντάλεπτου σε παιχνίδι, που θεωρητικά είχε “καθαρίσει” το Μιλγουόκι.

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό για ένα ακόμα ματς, Νίκολα Γιόκιτς κατάφεραν στον πρόσθετο χρόνο να ολοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Τζαμπάρι Πάρκερ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Στους 31 πόντους σταμάτησε ο Έρικ Μπλέντσο. Δεν έπαιξαν οι Μάθιου Ντελαβεντόβα (αστράγαλος), Μάλκολμ Μπρόγκντον (τετρακέφαλος) και Θον Μέικερ (γοφός).

Οι νικητές παρατάχθηκαν τα ξημερώματα της Μεγάλης Δευτέρας (2/4) δίχως τους Γκάρι Χάρις (γόνατο), Ουίλσον Τσάντλερ (κεφάλι) και Τάιλερ Λάιντον (αστράγαλος) στη σύνθεσή τους. Από την πλευρά του, ο Γιόκιτς όχι μόνο έδωσε το παρών, αλλά τελείωσε το ματς με 35 πόντους, 13 ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Δείτε ΕΔΩ την κατάταξη της ανατολικής και της δυτικής περιφέρειας του NBA.