Πέλικανς: Κουνάνε ήδη τις… σκούπες στους Μπλέιζερς!

2018-04-20T06:04:23+00:00 2018-04-20T06:04:23+00:00.

20/Apr/18 06:04

Το περίμενε αυτό κανείς; Οι Πέλικανς διέλυσαν τους Μπλέιζερς με 119-102 και στο τρίτο ματς και έφτασαν τη σειρά στο σημείο χωρίς επιστροφή αφού καμία ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ δεν έχει επιστρέψει ζωντανή από την “κόλαση” του 3-0!

Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν καταπληκτικός και με ρεκόρ καριέρας 30 πόντους (8ριμπ., 3κλ.) οδήγησε τη Νέα Ορλεάνη σε ακόμα μία νίκη και την προοπτική να περάσουν τον πρώτο γύρο για πρώτη φορά από το 2008! Ο “Ισπανός” φόργουορντ που αποκτήθηκε με ανταλλαγή για να αντικαταστήσει τον Κάζινς και τα πάει περίφημα ως τώρα, μέτρησε 12/15 σουτ (4/6 τρίποντα) ο αθεόφοβος, καταστρέφοντας την άμυνα των απογοητευτικών Μπλέιζερς από το πρώτο ημίχρονο.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 36-20 στο πρώτο 12λεπτο και με +19 στο ημίχρονο και επιστροφή δεν υπήρξε ποτέ! Ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 28 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Ραζόν Ρόντο είχε ένα ακόμα παραγωγικό βράδυ με 16 πόντους και 11 ασίστ στο ενεργητικό του. Δεκαέξι πέτυχε και ο Τζρου Χόλιντεϊ και έτσι η ίδια τετράδα των Πέλικανς που διακρίθηκε στο προηγούμενο ματς ήταν ξανά η πρωταγωνίστρια…

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε 20 πόντους αλλά τα έσπασε και πάλι (5/14 σουτ), ενώ ο Μακόλουμ μέτρησε 22 και Αλ Φαρούκ Αμίνου άλλους 21 για το Πόρτλαντ που όχι μόνο πέταξε στα σκουπίδια το αβαντάζ έδρας αλλά και τη συνολικά εξαιρετική κανονική περίοδο που έκανε.