Τρομερό ματς, μυθικός Γιάννης και στα… ίσια Μπακς με Σέλτικς! (vids)

2018-04-22T21:37:38+00:00 2018-04-22T22:25:03+00:00.

22/Apr/18 21:37

Σε 2-2 ισοφάρισαν την σειρά με τους Σέλτικς οι Μπακς, οι οποίοι πήραν ακόμα μία νίκη στο Μιλγουόκι, μετά από ένα συναρπαστικό ματς! Από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο το νικητήριο καλάθι!

Στα… ίσια Μπακς και Σέλτικς! Τα ”Ελάφια” έκαναν το 2/2 εντός έδρας και μεταφέρουν την ισόπαλη σειρά στη Βοστώνη (24/4) για το πέμπτο ματς!

H καλή μέρα από το πρωί φαίνεται και οι γηπεδούχοι φρόντισαν να το αποδείξουν από την πρώτη κιόλας περίοδο! Πήραν τα ηνία του σκορ και μέχρι και το ημίχρονο δεν κινδύνευσαν, Μάλιστα, έφτασαν ακόμα και το +20 στα μέσα του δεύτερου δωδεκαλέπτου!

Οι Σέλτικς είχαν τεράστια αστοχία, ειδικά στα τρίποντα και με μόλις 35 πόντους στην επίθεση, έμειναν τελικά πίσω με 16 πόντους στην ανάπαυλα.

Το τρίτο δωδεκάλεπτο ήταν μία διαφορετική υπόθεση. Οι Σέλτικς ανέβασαν αισθητά τα ποσοστά ευστοχίας τους και μέσα σε αυτό το διάστημα, σκόραραν 32 πόντους, όσου σχεδόν σε όλο το πρώτο ημίχρονο (35)! Οι Μπακς όμως είχαν τις απαντήσεις, με την τριάδα Αντετοκούνμπο-Μίντλετον-Πάρκερ να οδηγεί επιθετικά την ομάδα τους! Παρόλα αυτά, η διαφορά είχε φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα για τους φιλοξενούμενους.

Η υποψία για ντέρμπι έγινε… βεβαιότητα, μόλις 3 λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Στο 39′, οι Σέλτικς, με αιχμή του δόρατος τον Τζέιλεν Μπράουν ισοφάρισε σε 77-77. Το σκορ έμεινε ”κλειστό”, όμως ο Θον Μέικερ στην άμυνα και ο Έρικ Μπλέτσο στην επίθεση έδωσαν έξτρα λύσεις και η ομάδα του Μιλγουόκι κατάφερε να ξεφύγει με 7 (94-87).

Οι Σέλτικς δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Όχι μόνο έμειναν στο ματς, αλλά πέρασαν και μπροστά με 100-99, 52” πριν το φινάλε! Ένα τρίποντο του Μάλκολμ Μπρόγκτον έβαλε μπροστά και πάλι τους Μπακς.

Οι δύο βολές του Αλ Χόρφορντ έκαναν το 102-102, όμως οι Μπακς είχαν… Γιάννη και με ένα δίποντο στα 5”, έδωσε τη νίκη στα ”Ελάφια”!

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιάννης με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ! Aπό κοντά ο Κρις Μίντλετον με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ!

Τα δωδεκάλεπτα: 24-17, 51-35, 75-67, 104-102.

Απίστευτα πράγματα από τον Τζέιλεν Μπράουν, που πήγε να πάρει μόνος του το ματς! Τελείωσε με 34 πόντους και 8 ριμπάουντ!

Photo Credit: Getty Images