Θάντερ: Επιστροφή από την κόλαση του -25 με έπος Ράσελ Ουέστμπρουκ !

2018-04-26T06:17:42+00:00 2018-04-26T06:20:32+00:00.

26/Apr/18 06:17

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ αποφάσισε να σοβαρευτεί. Του πήρε πέντε παιχνίδια και ένα ημίχρονο για να αναλάβει το ρόλο του ηγέτη…

Ο “MVP” πέτυχε 33 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και οι Θάντερ έκαναν μία επική ανατροπή από το -25 όπου βρίσκονταν στην τρίτη περίοδο για να νικήσουν τους Τζαζ με 107-99 και να μείνουν ζωντανοί στη σειρά (3-2 η Γιούτα)! Οι τελευταίοι πάντως διατηρούν το αβαντάζ αφού το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στο Σολτ Λέικ Σίτι, αλλά μήπως έχασαν την ευκαιρία και το μομέντουμ;

Ο Ουέστμπρουκ πήρε 39 ολόκληρες προσπάθειες (!) και πέτυχε τις 17 από αυτές (5/9 τρίποντα), ενώ είχε και 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 44 λεπτά. Δίπλα του στάθηκε επάξια ο Πολ Τζορτζ με 34 πόντους με 12/26 σουτ και 8/10 βολές.

Οι Τζαζ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να καθαρίσουν τη σειρά, αφού στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφτασαν στο +25 από το +15 του ημιχρόνου. Οι Θάντερ όμως πρόλαβαν και πέτυχαν ένα 32-7 μέχρι τη λήξη του 12λεπτου!!!

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ πέτυχε 23 πόντους αλλά με 1/7 τρίποντα, ο Ινγκλς πρόσθεσε 16 και ο Ρίκι Ρούμπιο μέτρησε 10 πόντους με 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ, αλλά τον παρέσυρε το “τσουνάμι” με το επωνυμία “Ουέστμπρουκ”!

Photo Credit: GettyImages