Εκτόξευση… Ρουκετών στο δεύτερο ημίχρονο και πρόκριση!

2018-04-26T07:28:47+00:00 2018-04-26T07:28:47+00:00.

26/Apr/18 07:28

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Ρόκετς ώστε να αποκλείσουν τους Τίμπεργουλφς, ένα ημίχρονο για να περάσουν πανηγυρικά στα ημιτελικά της Δύσης και να περιμένουν το νικητή της σειράς Τζαζ-Θάντερ…

Το Χιούστον επικράτησε με 122-104 της Μινεσότα χάρη στο +22 του δευτέρου ημιχρόνου και με 4-1 νίκες πέρασε χωρίς πρόβλημα στον επόμενο γύρο όπου φυσικά και πάλι έχουν το αβαντάζ έδρας όπως και σε όποια άλλη σειρά προκύψει.

Ο Κλιντ Καπέλα ολοκλήρωσε μία πολύ καλή σειρά πλέι οφ έχοντας 26 πόντους με 12/14 σουτ (!) και 15 ριμπάουντ ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν πρόσθεσε 24 πόντους και 12 ασίστ.

Ήταν όμως κάτι παραπάνω από καθοριστικός στη νίκη των Ρόκετς αφού πέτυχε τους 15 από τους 24 πόντους του στην τρίτη περίοδο, διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα σκορ 30-15 και απεγκλωβίστηκαν από την πίεση των “Λύκων”.

Ο Καρλ Άντονι Τάουνς μέτρησε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Τζαμάλ Κρόφορντ είχε 20 με 8/10 σουτ και ο Τζεφ Τιγκ πρόσθεσε 17 για τους Τίμπεργουλφς που δεν ευτύχησαν να δουν τον Τζίμι Μπάτλερ σε καλή βραδιά (8π.) στο κρίσιμο παιχνίδι.