Πέισερς: “Τριπλή”… θύελλα ο Ολαντίπο διέλυσε τους Καβαλίερς!

2018-04-28T07:22:12+00:00 2018-04-28T07:22:12+00:00.

28/Apr/18 07:22

Ο Βίκτορ Ολαντίπο διαμαρτυρήθηκε- δικαίως- για ένα αντικανονικό μπλοκ του Λεμπρόν στο Game5 τρία δεύτερα πριν το τέλος που ίσως έδινε στους Πέισερς τη νίκη. Στο έκτο ματς αποφάσισε να απαντήσει και το έκανε με θόρυβο!

Ο εντυπωσιακός γκαρντ των Πέισερς πέτυχε το πρώτο τριπλ νταμπλ της καριέρας του στα πλέι οφ (28π., 13ρ., 10ασ.) και οδήγησε την ομάδα του σε περήφανη νίκη με 121-87 επί των Καβς, ωθώντας τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι στο Κλίβελαντ!

Ο Ολαντίπο πέρυχε 7/9 τρίποντα, έκλεψε τέσσερις μπάλες και είχε μερικές απίθανες στιγμές όπως ένα κάρφωμα πάνω από τον Λεμπρόν Τζέιμς που έμεινε στους 22 πόντους αλλά σε 31 λεπτά συμμετοχής αφού δεν είχε νόημα να πιεστεί άλλο στο τέλος.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των Καβαλίερς σε 14 προσπάθειες από το 2009 σε παιχνίδι κλεισίματος σειράς και η παρθενική αποτυχία του Λεμπρόν σε 11 αντίστοιχα ματς!

Στην τρίτη περίοδο κρίθηκαν όλα με ένα επί μέρους 35-20 για τους Πέισερς που εκτόξευσαν τη διαφορά από τους 10 του ημιχρόνου στους 25 και όλα τα υπόλοιπα δεν είχαν πια σημασία. Ο Ντομάτας Σαμπόνις με 19 που πέτυχε ήταν ο δεύτερος σκόρερ της Ιντιάνα που θα επιχειρήσει να γίνει η ομάδα που θα αποκλείσει τον Λεμπρόν για πρώτη φορά σε πρώτο γύρο!