Σέλτικς: Πήραν τον “τελικό” και απέκλεισαν τους Μπακς του Γιάννη (videos)

2018-04-29T06:47:20+00:00 2018-04-29T08:34:56+00:00.

29/Apr/18 06:47

Οι Μπόστον Σέλτικς ήταν καλύτεροι στο Game 7 απέναντι στους Μπακς και με το τελικό 112-96, πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Ανατολής. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ροζίερ-Χόρφορντ.

Οι Σέλτικς ήταν καλύτεροι και με μεγάλη σταθερότητα σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τα ημιτελικά της ανατολικής περιφέρειας.

Από το πρώτο κιόλας δωδεκάλεπτο, ”έχτισαν” μία καλή διαφορά, με τους Μπακς να μένουν στο ματς, μέχρι και την τελευταία περίοδο, εκεί όπου οι ”Κέλτες” έφτασαν ακόμα και το +19, για να τελειώσουν το ματς εν τέλει με +16 (112-96).

Από πλευράς νικητών, που είδαν τον Τζέιλεν Μπράουν να μην παίζει στο δεύτερο ημίχρονο λόγω μυϊκού τραυματισμού, ξεχώρισαν οι Τέρι Ροζίερ (26 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αλ Χόρφορντ (26 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζέισον Τέιτουμ (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Όσο για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, δεν βρέθηκε σε ιδιαίτερα εύστοχη βραδιά, έχοντας 22 πόντους (7/7 βολές, 6/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 42 λεπτά. Ο Κρις Μίντλετον με 32 και ο Έρικ Μπλέντσο με 23 πόντους, ήταν τα μοναδικά του στηρίγματα επιθετικά.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-17, 50-42, 81-67, 112-96

Photo credits: Boston Celtics Twitter