“Τυφώνας Ουόριορς” σάρωσε το Χιούστον!

2018-05-21T05:48:41+00:00 2018-05-21T05:48:41+00:00.

21/May/18 05:48

Ο Στεφ Κάρι βρήκε το “χέρι” του και οι Ουόριορς σάρωσαν σαν τυφώνας το Χιούστον, διαλύοντας τους με 126-85 στο τρίτο παιχνίδι και πρώτο στο Όκλαντ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο πρώην MVP πέτυχε 35 πόντους (18+16 είχε στα δύο πρώτα ματς) με 5/12 τρίποντα σε 34 λεπτά και οδήγησε τους πρωταθλητές σε μία επιβλητική νίκη παίρνοντας έτσι το προβάδισμα στη σειρά με 2-1 και με το τέταρτο παιχνίδι να ακολουθεί επίσης στην Καλιφόρνια.

Ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε 25 πόντους με έξι ριμπάουντ και έξι ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ο Ντρέιμοντ Γκριν κατέβασε 17 ριμπάουντ και είχε 10 πόντους και έξι ασίστ. Όλη η βασική πεντάδα των Ουόριορς πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων (Κλέι 13, Ιγκουοντάλα 10) και ήταν η πρώτη φορά που το πετυχαίνουν αυτό στα πλέι οφ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ουόριορς προηγήθηκαν με 11 πόντους διαφορά αλλά ήταν στο δεύτερο που διέλυσαν κάθε αντίσταση των Ρόκετς. Ξεκίνησαν με σερί 10-0 με πέντε πόντους από τον Κέβιν Ντουράντ και άλλους τόσους του Στεφ και εκεί όλα (64-43) κρίθηκαν. Οι Ουόριορς πέτυχαν επί μέρους σκορ 72-42 στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 20 πόντους και εννιά ασίστ, ενώ από 13 πέτυχαν ο Καπέλα και ο Κρις Πολ