Ρόκετς: Απίστευτο”break” με ανατροπή χάρη στην… άμυνα τους!

2018-05-23T05:46:56+00:00 2018-05-23T05:53:24+00:00.

23/May/18 05:46

Οι Ρόκετς πήραν το πλεονέκτημα έδρας πίσω από τους Ουόριορς, πετυχαίνοντας ένα απίστευτο “break” χάρη – και εδώ είναι το εκπληκτικό – στην άμυνα τους στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο επικρατώντας με 95-92!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Με τους Ουόριορς να περνάνε μπροστά με 12 πόντους (82-70), οι Ρόκετς κατάφεραν να τους κρατήσουν στους 12 πόντους- ναι καλά διαβάσατε- στο τελευταίο 12λεπτο και με επί μέρους σκορ 25-12 έκαναν το 2-2 και ελπίζουν ξανά στην πρόκριση στους τελικούς!

Με αυτή τους τη νίκη οι Ρόκετς έσπασαν το αήττητο της έδρας των πρωταθλητών που κρατούσε 16 παιχνίδια στη σειρά στα πλέι οφ, νούμερο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ αφού το κατέρριψαν και το πήραν από τους Μπουλς του 1990-91 στο προηγούμενο παιχνίδι.

Το ματς μοιράστηκε σε τέσσερα 12λεπτα, ένα για την κάθε ομάδα. Τα μονά για τους Ουόριορς (28-19, 34-17 το πρώτο και το τρίτο αντίστοιχα) και τα ζυγά για τους Ρόκετς (34-18, 25-12).

Ο Χάρντεν πέτυχε 30 πόντους με 11/26 σουτ (3/12 τρίποντα), ο Κρις Πολ πρόσθεσε 27 με πολύ καλύτερη ευστοχία (10/20 και 5/9 αντίστοιχα), αλλά ο Έρικ Γκόρντον πέτυχε το πιο μεγάλο καλάθι για τους Ρόκετς. Με το μοναδικό του εύστοχο τρίποντο στο παιχνίδι (1/8) έκανε το 91-86 (δείτε παρακάτω) και παρότι οι Ουόριορς είχαν τις ευκαιρίες τους, δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Ο Κλέι Τόμπσον αστόχησε για δύο με 2” στο χρονόμετρο, ενώ 0,5” πριν το τέλος ο Στεφ Κάρι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει με τρίποντο. Ο Στεφ έκανε και πάλι καταπληκτικό τρίτο 12λεπτο με 17 πόντους (28 συνολικά με 6/13 τρίποντα) αλλά οι πρωταθλητές κατέρρευσαν αδικαιολόγητα στην τέταρτη περίοδο χάνοντας τα πάντα.

Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 27 αλλά ήταν πολύ κακός στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.