Ρόκετς: Το αμυντικό… θαύμα τους στέλνει τελικούς!

2018-05-25T05:48:49+00:00 2018-05-25T05:48:49+00:00.

25/May/18 05:48

Οι Ρόκετς πήραν το θρίλερ με τους Ουόριορς- το δεύτερο συνεχόμενο – με 98-94 στο Χιούστον και βρίσκονται μόλις μία νίκη μακριά από την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό του ΝΒΑ!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Αν και ο Τζέιμς Χάρντεν είχε 0/11 τρίποντα (!) και σούταραν με 37%, οι επτά Ρόκετς (τόσους χρησιμοποίησε πάλι ο Ντ’Αντόνι) επέδειξαν ξανά απίστευτες για τα δεδομένα τους αμυντικές αρετές, κρατώντας τους πρωταθλητής στους 94 πόντους, ενώ στο προηγούμενο ματς είχαν δεχτεί 92!

Ίσως όμως έχασαν τον Κρις Πολ που στα τελευταία δευτερόλεπτα αποχώρησε με εμφανέστατο πρόβλημα στο δικέφαλο και ενδεχομένως αυτή η νίκη να αποδειχτεί “Πύρρειος” για τους κορυφαίους της κανονικής περιόδου.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, με το προβάδισμα να αλλάζει 16 φορές χέρια και τις δύο ομάδες να μετράνε 10 ισοπαλίες. Όπως ήταν φυσικό, τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος.

Οι Ουόριορς είχαν τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη ή να ισοφαρίσουν αλλά δεν τα κατάφεραν.

Πρώτα ο Κουίν Κουκ έχασε εντελώς αμαρκάριστο σουτ για τρεις πόντους για το +2 στα 42”, ενώ οι ευκαιρίες ήρθαν και στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Στεφ Κάρι πήρε την επόμενη προσπάθεια στα 12” πριν το τέλος αλλά το δίποντο του δεν βρήκε στόχο και ο Αρίζα πήγε στις βολές. Αστόχησε όμως στη δεύτερη και οι Ουόριορς πήραν τάιμ άουτ με 7” στο χρονόμετρο. Η μπάλα πήγε στον Ντρέιμοντ Γκριν αλλά αυτός μπερδεύτηκε ξεκινώντας το μπάσιμο και ο εξαιρετικός (πάλι) Έρικ Γκόρντον που είχε πετύχει μεγάλο τρίποντο νωρίτερα (95-91) σφράγισε το 3-2.

Ο Κρις Πολ έκανε σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο μετά τους… δύο πόντους στο πρώτο (20 συνολικά), ο Χάρντεν έβαλε 19 και ο Έρικ Γκόρντον τέλειωσε με 24!

Ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 29 αλλά δεν είχε την μπάλα στα χέρια στις τελευταίες κατοχές, ο Στεφ Κάρι έβαλε 22 και ο Κλέι Τόμπσον που έπαιξε τελικά, ήταν σπουδαίος μετά το κακό του πρώτο 12λεπτο και τέλειωσε με 23.