Ουόριορς: Πιστοί στο ραντεβού τους με ανατροπή οι πρωταθλητές!

2018-05-29T05:49:04+00:00 2018-05-29T05:49:04+00:00.

29/May/18 05:49

Οι Ουόριορς δεν μπορούσαν να λείψουν από το μεγάλο ραντεβού της χρονιάς, το τέταρτο συνεχόμενο. Οι πρωταθλητές πέρασαν με 101-92 από το Χιούστον στο έβδομο παιχνίδι-τελικό της Δύσης και προκρίθηκαν με 4-3 όπου θα αντιμετωπίσουν ξανά τον Λεμπρόν Τζέιμς και τους Καβαλίερς!

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Το πλεονέκτημα της έδρας ανήκει και πάλι στους Ουόριορς που έκαναν ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, δαμάζοντας την ορμή των Ρόκετς από το πρώτο μισό του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 54-43 δείχνοντας να μην τους επηρεάζει η απουσία του τραυματία Κρις Πολ.

Ήταν όμως να μην πάρει μπροστά ο Στεφ Κάρι και ο Κέβιν Ντουράντ ακολούθως. Οι Ρόκετς μέτρησαν 27 σερί άστοχα τρίποντα, οι Ουόριορς πέτυχαν σε αυτό το διάστημα ένα επί μέρους σκορ 59-34 και ο Στεφ με 14 πόντους και τέσσερα σερί εύστοχα τρίποντα γύρισε τούμπα το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο.

Με 33-15 σε αυτό το διάστημα, οι Ουόριορς πήραν κεφάλι στο σκορ και ποτέ δεν απειλήθηκαν ξανά αφού οι Ρόκετς δεν μπόρεσαν να υψώσουν ξανά το ανάστημα τους μειώνοντας το πολύ στους επτά πόντους.

Ο Στεφ Κάρι κόντεψε να κάνει τριπλ νταμπλ πετυχαίνοντας 27 πόντους, εννιά ριμπάουντ και 10 ασίστ ενώ πρόσθεσε και τέσσερα κλεψίματα σε 44 λεπτά. Άλλο τόσο έπαιξε και ο υπέροχος Κέβιν Ντουράντ που σημείωσε 34 πόντους με 5/11 τρίποντα (πέντε ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρεις τάπες), ενώ ο Κλέι Τόμπσον ανέβηκε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο τελειώνοντας το ματς με 19 πόντους (7/13 σουτ).

Ο Τζέιμς Χάρντεν μας αποχαιρέτησε με 32 πόντους αλλά 2/13 τρίποντα, ο Έρικ Γκόρντον μέτρησε 23 με 2/12 και ο Κλιντ Καπέλα με 20 πόντους, ενώ ο Τρέβο Αρίζα είχε 0/12 σουτ και μηδέν πόντους…