Ουόριορς: Απίθανη διαφορά στα δύο τελευταία ημίχρονα υπέρ τους

2018-05-29T08:22:34+00:00 2018-05-29T12:58:09+00:00.

29/May/18 08:22

during Game Six of the Western Conference Finals in the 2018 NBA Playoffs at ORACLE Arena on May 26, 2018 in Oakland, California. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement.

Οι Ουόριορς νίκησαν στα δύο τελευταία παιχνίδια των τελικών με τους Ρόκετς με δύο αφάνταστα δεύτερα ημίχρονα στο Game6 και στο Game7!

Δεν μπορεί να το συλλάβει ο νους αλλά αντικατοπτρίζει πλήρως την αξία των πρωταθλητών και το πόσο σπουδαία ομάδα ρυθμού είναι που όταν ξεκινάνε να σκοράρουν μπορεί και να μη σταματήσουν μέχρι να πετύχουν τους στόχους τους.

Στο έκτο παιχνίδι βρέθηκαν με 39-22 πίσω στο πρώτο 12λεπτο και με 10 πόντους στο ημίχρονο. Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο μέρος του αγώνα όμως ήταν 64-27 σε μία άνευ προηγουμένου παράσταση που ισοπέδωσε τους Ρόκετς για το τελικό 115-86.

Τα ίδια αλλά σε μικρότερη κλίμακα έγιναν και στο έβδομο ματς του Χιούστον. Οι Ρόκετς προηγήθηκαν με 11 πόντους αλλά τελικά έχασαν με εννιά, με τους Ουόριορς να πετυχαίνουν ένα +20 στο δεύτερο ημίχρονο.

Το συνολικό σκορ υπέρ του Γκόλντεν Στέιτ σε αυτά τα δύο δεύτερα ημίχρονα ήταν 122-63, μία διαφορά 59 πόντων που κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί σε τόσο κρίσιμες αναμετρήσεις.